Ankara'nın kaza bilonçosu artıyor

Ankara'nın kaza bilonçosu artıyor

Ankara'da Aralık, Ocak ve Şubat aylarında en çok kazaların yaşandığı adreslerin Eskişehir, İstanbul ve Konya yolları olduğu belirlendi.

SON 3 AYDA BİN 700 KAZA

Eylül, Ekim ve Kasım aylarında toplam kaza sayısının bin 643 olduğu belirlenen Ankara'da, Aralık, Ocak ve Şubat'ta ise toplam kaza sayısının bin 700'e yükseldiği kaydedildi. Kış aylarında, Sonbahar'a göre kaza oranında artış yaşanırken, kar yağışının olmamasının ise kaza sayılarında belirgin bir artış yaşanmasını engellediği ortaya çıktı.

Ankara'nın kaza bilonçosu artıyor

EN YÜKSEK KAZA ORANI ARALIK AYINDA

Ankara'da Aralık ayında toplam 633 trafik kazası meydana geldiği belirlendi. Bu kazaların 595'i hasarlı oldu. En çok kaza 10.00-17.00 ve 17.00-00.00 saatleri arasında meydana geldi. Kazaların büyük çoğunluğu hasarlı olurken, ikinci sırayı ise yaralanmalı kazalar izledi. Aralık ayında 30 yaralanmalı, 8 can kaybı yaşanan trafik kazası meydana geldi. Ocak ayında hasarlı kaza sayısı azalırken, yaralanmalı kaza sayısı arttı. Ocak ayında toplam 601 trafik kazası meydana geldi. Bu kazaların 547'sini hasarlı kazalar oluşturdu.

EN ÇOK KAZA SAAT 10:00 İLE 17:00 ARASINDA OLUYOR

Ocak ayında 40 yaralanmalı trafik kazası meydana gelirken, genellikle bu kazaların yolun akıcı olduğu saatlerde olması dikkat çekti. Ayrıca Ocak ayında Aralık ayına göre can kaybı yaşanan kaza sayısında da artış yaşandı. Şubat ayında ise yaralanmalı ve ölümlü kaza oranının azaldığı kaydedildi. Toplam 466 trafik kazasının meydana geldiği Şubat ayında 442'si hasarlı olarak kayıtlara geçerken, en çok kaza yine 10.00-17.00 ve 17.00-24.00 saatleri arasında yaşandı. Bahar ayının erken gelmesi, yağışların da azalmasıyla birlikte hasarlı kaza oranında da bir artış yaşanmadığı gözlendi. Ancak her zaman olduğu gibi Şubat ayında da trafiğin rahatladığı saatlerde çok sayıda trafik kazasının meydana geldiği belirtildi.

İSTANBUL VE ANKARA'DA KAZA ORANI

İstanbul ve Ankara'da toplam 5 bin 788 trafik kazasının meydana geldiği tespit edildi. Toplam kaza oranlarına bakıldığında yüzdelik dilimde İstanbul'un kaza payının yüzde 71, Ankara'nın ise yüzde 29 olduğu kaydedildi. İstanbul ve Ankara'daki araç sayılarının göz önüne alınması halinde ise Ankara'da da artık trafik kazalarının büyük bir sorun olduğunun belirgin bir şekilde ortaya çıktığı belirtildi.