Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.374
-0.14%
14ºC
İstanbul
Güneşli 14 C

  Antalya'da atları yağlı boya ile boyadılar

  Antalya'da turistik faytonlardaki atların yağlı boyayla boyanması ve günde 14 saat çalıştırılması büyük tepki topladı.
  • 14.08.2014 - 15:28
  Antalya'da atları yağlı boya ile boyadılar

  antalya

  Antalya'da yaz mevsiminde yoğunlaşan turizm hareketliliğiyle birlikte kent merkezinde turistlerin uğrak merkezlerinden biri olan Kaleiçi'nde yaklaşık 15 atlı fayton, öğleden sonra başlayıp gece yarılarına kadar müşteri gezdiriyor.

  ATLARIN YAĞLI BOYAYLA BOYANMASI TEPKİ TOPLADI

  Faytonları çeken atların yağlı boyayla boyanmış olması, hayvanların aşırı çalıştırılması, hayvanseverlerin tepkisini çekti. Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu, atların aşırı sıcağa maruz bırakılması, aşırı çalıştırılması ve kanserojen madde içeren boyalarla vücutlarının boyanması gerekçesiyle cezai işlem uygulanması ve bu uygulamaların engellenmesi için ilgili idari birimlere bu hafta dilekçeyle başvuruda bulunacak.

  Antalya da atları yağlı boya ile boyadılar #2

  "BU SICAKTA 8 SAAT ÜZERİNDE ÇALIŞTIRILMASI EZİYETTİR"

  Baronun Hayvan Hakları Kurulu üyesi avukat Lider Tanrıkulu, faytonlardaki atların günde 8 saatin üzerinde, hatta 14 saati bulan şekilde çalıştırıldığını tespit ettiklerini belirterek, "Antalya sıcağını da düşünürsek, aşırı sıcakta 8 saatin üzerinde çalıştırılması eziyet niteliğindedir" dedi.

  "ZALİMCE İŞKENCE YAPMAK"

  Tanrıkulu, atların boyanmasıyla ilgili de şunları kaydetti;

  "Kimyasal maddelerden oluşturulmuş ve kanserojen etkileri bulunan boya sürülmesi, hayvanın uzun dönemde kanser olmasına ve ölümüne sebebiyet verme ihtimalinden dolayı bir tür eziyettir. 5199 Sayılı Hayvan Haklarını Koruma Kanunu'nda hayvanlarla ilgili yasakların belirtildiği 14'üncü maddesinin a fıkrası ''hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek''; b fıkrası da ''Hayvanları, gücünü aştığı açıkça görülen fiillere zorlamak' der. Yani bu iki maddeye göre 8 saatin üzerinde aşırı sıcağa maruz çalıştırılmaları ceza gerektirir. Yine kimyasal boyalar da uzun süre de kanserojen etki göstereceğinden 'zalimce işlem yapmak' demektir."

  Antalya da atları yağlı boya ile boyadılar #3

  ATLARIN ÜZERİNDEKİ BOYALAR TEMİZLENMELİ

  Antalya Barosu Hayvan Hakları Kurulu üyesi avukat Lider Tanrıkulu, hayvanlara yönelik davranışlarla ilgili önlemler alınmasını isteyerek, "Bu konuda ilgili birimlerden çalışma saatlerinin düzenlenmesi, boyaların temizlenmesi ve bir daha uygulanmaması ve tüm bunların zabıta aracılığıyla düzenli denetimi ve cezai işlemler uygulanması yönünde başvuruda bulunacağız" diye konuştu.

  Antalya da atları yağlı boya ile boyadılar #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir