Petrol
111.03
0.23%
Euro
17.2296
1.14%
Dolar
16.0688
0.90%
Altın
960.54
1.24%
Borsa
2387
0.25%
Bitcoin
473.624
-1.97%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Seri katil Atalay Filiz'in cezası onandı

  İstinaf, sanık Atalay Filiz'e, tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı.
  • AA
  • 27.09.2018 - 11:22
  • Güncelleme : 27.09.2018 - 11:29
  Seri katil Atalay Filiz'in cezası onandı

  İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, Ankara'da iki kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen Atalay Filiz'in İstanbul'da da tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü gerekçesiyle yargılandığı Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce "tasarlayarak, bir suçu gizleme, delileri ortadan kaldırma veya işlenmesini kolaylaştırma ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı davaya ilişkin yapılan istinaf başvurularını karara bağladı.

  Seri katil Atalay Filiz in cezası onandı #1

  MAHKEME AVUKATLARIN BAŞVURUSUNU REDDETTİ

  Daire, yerel mahkemece verilen kararda, usul ve yasaya aykırı bir husus bulunmadığı gerekçesiyle sanık Filiz'in avukatlarınca yapılan istinaf başvurusunun esastan reddine karar verdi.

  Ceza dairesinin oy birliği ile aldığı karar kapsamında, Filiz'in cezası onanmış oldu.

  Sanık Atalay Filiz'in avukatlarının bu karara itiraz etmesi halinde dava dosyası Yargıtay'a gidecek.

  Seri katil Atalay Filiz in cezası onandı #2

  DAVANIN GEÇMİŞİ

  Tuzla'da 2 çocuk annesi tarih öğretmeni Fatma Kayıkçı'yı öldürdüğü belirtilen Filiz'in, 16 Eylül 2013'te o dönem tümgeneral olan Hasan Hüseyin Demirarslan'ın TÜBİTAK'ta çalışan oğlu Göktuğ Demirarslan ve onu ziyarete gelen kız arkadaşı Elena Radchikova'nın öldürülmesi olayına karıştığı da belirlenmişti.

  3 yıldır aranan Filiz'in, sahte kimlikle yurt dışına kaçtığı ve bir süre sonra geldiği İstanbul'da yaşamaya başladığı, çevresine kendisini farklı kimlikle tanıttığı belirtilmişti.

  Menderes'te yakalanarak İstanbul'a getirilen Filiz, Kayıkçı'yı tasarlayarak öldürdüğü gerekçesiyle 13 Haziran 2016'da tutuklanmıştı.

  Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Filiz hakkında, "bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla tasarlayarak kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "kişinin malını koruyamayacak durumda olmasından veya ölmesinden yararlanarak nitelikli hırsızlık" suçundan da 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

  Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi 1 Aralık 2017'de açıkladığı kararında, sanık Filiz'in sanık Filiz'in "tasarlayarak, bir suçu gizlemek, delileri ortadan kaldırma veya işlenmesini kolaylaştırma ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasını, "nitelikli hırsızlık" suçundan ise yeterli delillerin olmaması nedeniyle beraatını kararlaştırmıştı.

  Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 9 Mart 2017'de Atalay Filiz'i, Ankara'da Göktuğ Demirarslan ve kız arkadaşı Elena Radchikova'yı "tasarlayarak öldürmek" suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir