Petrol
85.8
2.28%
Euro
19.3619
0.54%
Dolar
18.6385
0.07%
Altın
1.052
0.97%
Borsa
4904
0.00%
Bitcoin
313.384
1.36%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  Ardahan'da Atatürk silüeti belirdi

  Ardahan'da Atatürk silüeti belirdi

  Karadağlar'ın eteğine yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti, bu yıl da görülmeye başlandı.
  • AA
  • 30.06.2020 - 11:06
  • Güncelleme : 30.06.2020 - 11:06

  Ardahan'ın Damal ilçesi Karadağlar'ın eteğinde, havanın açık ve güneşli olması dolayısıyla Atatürk silüeti ortaya çıktı.

  Doğanın yeşilliğiyle buluşan silüet, güzel görüntü oluşturdu.

  GÜNLER ÖNCESİNDEN GELDİLER

  Günlerdir bölgeye gelen ve silüeti görmek için havanın açılmasını bekleyen vatandaşlar, silüetin oluşumuna yoğun ilgi gösterdi. Ziyaretçiler, bu anı ölümsüzleştirmek için seyir terasının yanı sıra yeşil örtüyle kaplı alanlarda bol bol fotoğraf çekti.

  "ATATÜRK SEVGİSİNİ İÇİMİZDE TAŞIMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, her yıl "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri"ni düzenlediklerini söyledi.

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #1

  Ancak bu yıl koronavirüs nedeniyle söz konusu şenliklerin yapılmasının zor olacağını dile getiren Önal, "Bu yıl salgından dolayı şenliklerin yapılması biraz zor görülüyor. Valiliğe görüş bildirdik. İhtimal yapılmaması yönünde. Sonuçta salgın hala risk oluşturuyor. Ancak biz Atatürk'ün gölgesinde toplanmaya, Atatürk sevgisini içimizde taşımaya devam edeceğiz. İnşallah salgının son bulmasıyla gelecek sene daha görkemli şeklide kutlamayı planlıyoruz." dedi.

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #2

  ATATÜRK SİLÜETİ TEMMUZUN SONUNA KADAR İZLENEBİLECEK

  Önal, vatandaşların havanın açık olması halinde Atatürk silüetini, temmuzun sonuna kadar izleyebileceğini ifade etti.

  Silüetin oluşumunu izlemeye gelen Hanife Bahşi de çok etkilendiğini belirterek, "Burası çok güzel bir yer. Bunun herkesçe görülmesi gerek. Bu bize büyük bir hediye. Herkese tavsiye ederim. Doğa, ortam muhteşem. Görülmeye ve izlenmeye değer." ifadelerini kullandı.

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #3

  1975'TE ÇEKİLEN FOTOĞRAFLA GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

  Karadağlar'ın eteğinde havanın bulutsuz olduğu günlerde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu nedeniyle ilçede 1995'ten itibaren her yıl temmuz ayında, "Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri" düzenleniyor.

  İlçenin Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül'ün 1954 yılında fark ettiği doğal Atatürk silüeti, Erdoğan Kumru'nun 1975'de çektiği silüet fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığı'na göndermesinin ve bu doğa olayının duyulmasının ardından yurt genelinde ilgi görüyor.

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #4

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #5

  Ardahan da Atatürk silüeti belirdi #6


  Görüş Bildir