Euro
11.043
-0.22%
Dolar
9.4952
-0.42%
Altın
548.28
-0.3%
Borsa
1.519
0.67%
Bitcoin
562.973
-5.23%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Ateizm Derneği belediyeden krematoryum istedi

  Ateizm Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden krematoryum (yakma fırını) istedi.
  • Haber Merkezi
  • 24.11.2015 - 08:59
  Ateizm Derneği belediyeden krematoryum istedi

  krematoryum

  Öldükten sonra gömülmek yerine yakılmak isteyen ateistler İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne başvuru yaparak krematoryum (yakma fırını) istedi.

  İMZA TOPLADILAR

  Kısa bir süre önce “Bir krematoryum kurulsun ve yakılarak defnedilmek isteyenlerin istekleri dikkate alınsın. Herkes gömülmek zorunda değil” sözleriyle başlatılan kampanyaya yaklaşık 5 bin kişi imza verdi.

  GÖMÜLMEK ZORUNDA DEĞİLİZ

  Ateizm Derneği’nin başlattığı kampanya için yapılan açıklama şöyle: “Gömülmek Zorunda Değiliz! Dünyada pek çok ülkede insanlar vasiyetleri üzerine, öldükten sonra yakılıyor. Türkiye’de de cenazesinin gömülmesini değil, yakılmasını isteyen birçok insan var. Ancak krematoryum (yakma fırını) tesisi olmadığı için bu istek karşılanamıyor. Öldükten sonra yakılan kişilerin oranı Japonya’da yüzde 99,85, Hindistan’da yüzde 85, İsviçre ve Danimarka’da yüzde 76, İngiltere’de yüzde 72, İsveç’te yüzde 70, Hollanda’da yüzde 50, ABD’de yüzde 40’tır. Türkiye’de ise herkesin cenazeleri, kendi istediği şekilde değil, belediyenin uygun gördüğü şekilde gömülerek defnediliyor.”

  Ateizm Derneği belediyeden krematoryum istedi #2

  BELEDİYELERİN FIRIN KURMA YETKİSİ VAR

  Dernekten yapılan açıklamada yakma fırınının önünde kanuni bir engel olmadığı da belirtiliyor: “Halbuki 1930’da yayınlanmış olan Hıfzısıhha Kanunu talep edildiği ve onay alındığı takdirde belediyelere yakma fırını kurma yetkisi vermiş. Kanunen belediyelerin krematoryum kurması ya da kurdurması konusunda hiçbir engel yok. Belediyeler ise bugüne kadar “talep olmadığı” gerekçesiyle adım atmış değiller. Görünen o ki ancak bizler talep ettiğimiz takdirde belediyeler krematoryum açabilir ya da özel firmalara yaptırabilir. Krematoryum çok pahalı ya da işletmesi zor bir sistem değil.”

  Ateizm Derneği belediyeden krematoryum istedi #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir