Bakan Soylu FETÖ ile mücadelenin verilerini aktardı
AA

Milletin vesayetçilere kesin cevabı verdiği gece olan 15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden 4 yıl geçti.

İçişleri Bakanlığı'nın, 15 Temmuz hain darbe girişiminin taşeronu olan FETÖ'yle mücadelesinde 4 yılda katedilen mesafesini aktaran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, verilen mücadelelerin ardından vesayetten arındırılmış, temiz bir yol çizildiğini kaydetti.

4 YILDA 99 BİN 066 OPERASYON

FETÖ ile mücadele kapsamında bakanlık bünyesinde darbe girişiminin gerçekleştiği günden bugüne kadar 99 bin 066 operasyon gerçekleştirildiğini aktaran Soylu, "282 bin 790 gözaltı ve 94 bin 975 tutuklama gerçekleştirilmiştir. Halen bu suç kapsamında tutuklu olan kişi sayısı 25 bin 912, süreç içinde toplam işlem yapılan şahıs sayısı ise 597 bin 783 kişidir. Bu çalışmaların en somut bulgusu ise sayılar ve rakamlar değil, örgütün bazı kesimlerce net anlaşılamayan veya varlığından bile şüphe ettikleri organizasyon yapısının aslında çok dinamik, somut ve hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde eyleme dönük bir gerçeklik içinde olduğudur." ifadelerini kullandı.

VESAYETÇİ ZİHNİYET

60 yıllık hesabın bir gecede görüldüğünü belirten Soylu, FETÖ'nün bir kukla olduğunun altını çizerek, arkasındaki aklın darbeleri araç olarak kullandığını, bunun devleti ve medeniyetimizi yeniden formatlamak isteyen vesayet zihniyeti olduğunun altını çizdi.

15 TEMMUZ, 251 VATAN EVLADIMIZI GÖTÜRDÜ

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

"15 Temmuz gecesi meydanlarda veya sorumlu olduğu binada şehadeti ve gaziliği göze alan herkes, aslında neye karşı çıktığını ve kiminle mücadele ettiğini biliyordu. 28 Şubat Bin yıl sürecek; bir sağdan bir soldan astık; millet egemenliğini yetkili organlar eliyle kullanır sözleriyle tanıdığımız o zihniyet, bu ülkede yaşayan ve demokrasiye inanan hiç kimsenin yabancısı değildir.

Ülkemizi on yıllarca geriye götüren eski darbelerin aksine 15 Temmuz, bizden 251 vatan evladını götürmüş ancak ülkeyi geriye götürmeyi başaramamıştır. Güçlü devlet geleneğimiz ve Aziz Milletimizin demokrasiye bağlılığı, o geceyi, vesayetin tümden tasfiyesine vesile etmemize imkân tanımıştır.

Yıllar boyunca darbeler sebebiyle, çok sıkıntılar çektik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 15 Temmuz gecesi Aziz Milletimizin verdiği mücadele ise hem bu vesayeti yeniden kurmak isteyenlerin hevesini kursağında bırakmış, hem de geleceğe yeni, vesayetten arındırılmış tertemiz bir yol açmıştır.

Bu yolda yürümemiz için bir yaz gecesi feda-i can eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Hak'tan rahmet diliyor, Gazilerimize minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Allah hepsinden, bu vatan için şehit düşen, gazi olan, zorlukları kolaylıkla aşmamız için kan ve ter döken tüm vatan evlatlarından razı olsun."

Bakan Soylu FETÖ ile mücadelenin verilerini aktardı