Bankalardan usulsüz kredi çeken şebekeye operasyon
DHA

polis

İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, bir bankanın müfettişleri tarafından yapılan incelemelerde 45 ayrı usulsüz kredi kullanımı tespit edildiği yönünde bir ihbar geldi.

Gelen ihbar doğrultusunda çalışmaya başlayan polisler, bir bankada çalışan 5 memurun işlemlerini inceledikten sonra şebekeyi takip altına aldı. Mali Polis, yaptığı incelemeler sırasında, şebeke ile çalışan 5 özel banka çalışanı ile 10 kişiyi de belirledi.

20 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İddiaya göre, şüphelilerin, "Nitelikli dolandırıcılık", "Resmi belgede sahtecilik", "Rüşvet" ve "POS makinesi tefeciliği" yaptığını ortaya çıkaran polisler, çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Mali polis, 10 bankacının da aralarında bulunduğu toplam 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan Caddesi'nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

PARAVAN ŞİRKETLER ÜZERİNDEN GÖSTERMİŞLER

İddiaya göre, şebeke, işsiz olup bankalardan kredi çekemeyen vatandaşları paravan şirketler üzerinde çalışıyor gibi göstererek kredi çekebilmeleri için yüksek limitli sahte maaş bordrosu düzenledi. Şebeke üyeleri daha sonra kredi çekecek işsizleri, sahte bordrolarla istediği bankalara gönderdi. Bankada çalışan şebeke elemanı bankacı ile irtibata geçen işsiz vatandaşların da istedikleri miktarda kredi çekmeleri sağlandı. Şebekenin, çekilen kredi ve kredi miktarına göre yüzde olarak pay aldığı da polis ekipleri tarafından tespit edildi.

TAPUYLA KOLAY KREDİ

Şebekenin, çalışan vatandaşları ise yüksek meblağda kredi alabilmeleri için bir tapuyla kolay kredi çekebileceklerini söyleyerek bankacılara yönlendirdiği ortaya çıktı. Şebeke elemanı bankacının, tapunun üzerinde yazan değeri dikkate almayarak istenilen miktardaki kredileri kolayca ayarladığı polis ekipleri tarafından belirlendi. Şüphelilerin, paravan olarak kurdukları iş yerlerine aldıkları çeşitli POS makineleriyle de kredi kartlarından taksitli ve tek çekim yapıp yüksek komisyon karşılığında nakit para olarak ödeme yaptıkları öğrenildi.

REKLAM VEREREK MÜŞTERİ BULMUŞLAR

Polis ekipleri, şebeke üyelerinin internet sitelerine verdikleri reklamlar üzerinden kendilerini arayan vatandaşlara ulaştığını tespit ederek ilk belirlemelere göre yaklaşık 750 bin lira haksız kazanç elde ettiğini saptadı. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, şebekenin kamu bankası ve özel bankalardan usulsüz olarak çekilen kredilerin belirlenmesiyle ilgili bankalardan gelecek bilgi ve raporları bekliyor. Diğer taraftan banka müfettişlerinin de şebekenin devleti ne kadar zarara uğrattığını belirlemeye çalıştıkları öğrenildi.