Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.333
-0.28%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C
  Batman'daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu

  Batman'daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu

  Batman’da 8 Ekim tarihinde Kobani protestolarıyla başlayan ve 3 gün süren gösteriler sırasında, çeşitli kamu ve özel bankalara ait 20 ATM ateşe verildi. Batman merkezdeki kamu ve özel bankalara ait toplam 3 milyon lira kayboldu
  • 12.10.2014 - 17:32

  Batman daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu #1

  Batman’da 3 gün süren olaylarda Turgut Özal Bulvarı’ndaki banka şubelerinin ATM cihazları yangın sonrası metal yığınına döndü. Özel bir bankaya bir ATM’de 350 bin TL yanarken, bir başka özel bankaya ait çek senet kasasının kaybolduğu belirtildi. Bütün bankaların ATM ve bankalardaki toplam 3 milyon TL’nin yandığı ya da kaybolduğu ortaya çıktı.

  Batman daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu #2

  Turgut Özal Bulvarı Dörtyol Kavşağı’ndaki özel banka şubesi, kayıp kasanın peşine düştü. Ateşe verilen bankada göstericilerin yola savrulan kasanın boş olduğunu görünce, şubedeki ikinci kasayı çalıp kayıplara karıştığı belirtildi.

  KASAYI AÇMAK İÇİN KEZZAP SUYU KULLANDILAR

  Çek ve senetlerin içinde olduğu kasayı özel bir otomobille götüren bir grup göstericinin, binadaki büyük kasayı açabilmek için kezzap suyu kullandıkları ortaya çıktı. Banka binasındaki hasar konusunda şube yetkilileri bilgi vermekten kaçınırken, banka şubesinin ön bölümü ise demir saçlarla kapatıldı. Çalınan para kasasının bulunması için Emniyet Müdürlüğü, Hırsızlık Masası ekipleri kapsamlı araştırma başlattı.

  Batman daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu #3

  KESİN HASAR ARAŞTIRILIYOR

  Hasarın büyük olduğu banka şubelerinde, hasar tespit çalışmaları için Ankara’dan bazı banka yetkilileri kente geldi. Atıl durumdaki ATM’lerdeki otomatik para kasalarındaki paranın tespiti konusunda heyet, incelemelere başladı. Yüklü miktarda paraların ATM cihazlarının ateşe verildiği sırada kül olduğu iddia edildi.

  SİGORTA ŞİRKETLERİ ÇEKİLİYOR

  Batman kent merkezinde çıkan olaylar nedeniyle sigorta şirketleri, poliçe işlemlerini durdurma kararı aldı. Batman kent merkezinde 30’a yakın yetkili sigorta acentesinde işlemler büyük oranda durdu. Bölgeden çekilmeye hazırlanan sigorta şirketleri, ’Toplumsal olaylarda’ riskli bölgelerdeki illerde bir süre işlem yapmamayı kararlaştırdığı iddia edildi. Sigortalı işyeri oranının yüzde 10, araç sayısının da yüzde 40 oranında olduğu Batman’da, zarar gören çok sayıda özel otomobilin kaskosu olmadığından araç sahiplerinin hasarı karşılanmadı.

  TREN SEFERLERİ İPTAL

  Olaylar nedeniyle TCDD Garı’ndan her gün Diyarbakır ile haftada 5 gün, Ankara’ya sefer yapan Güney Ekspres seferleri de durduruldu. TCDD Batman Gar Müdürü Hidayet Göktaş, güvenlik gerekçesiyle tren seferlerinin bir hafta süreyle iptal edildiğini söyledi. Batman Garı’ndan günde ortalama 200 kişinin yolculuk yaptığını belirten Göktaş, "Garımızdan her gün bölgesel 2, başkente 1 Güney Ekspresi seferimiz vardı. Yolculuk yapanların çoğu dargelirliydi. Tren güvenliği sağlanamayacağı gerekçesiyle genel müdürlük tarafından seferlerin iptal edilmesi kararlaştırıldı. İkinci bir emre kadar seferlerin yapılamayacağını yolculara duyuruyoruz" dedi.

  Batman daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu #4

  VALİ ÇELİK: ESNAFIN HASARI KARŞILANACAK

  Vali Azmi Çelik, olaylarda hasar gören esnafın zararının karşılanacağını açıkladı. Geçen hafta kent merkezinde çıkan olaylarda hasarı tespit edilen bazı işyerlerinin dışında, henüz tespit edilemeyen işyerlerinde tespit çalışmalarının hızlandırılacağını belirten Vali Çelik, şöyle devam etti: "Mobese görüntülerinde her şey açık ve seçik ortada. Birileri kılıf aramasın. Yağma ve talana yönelik görüntüler kameralara yansımış durumda. Zarar gören esnafın mağduriyeti giderilecek. Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın da açıklaması var. Hafta sonundan itibaren hasar tespit çalışmalarına hız verildi."

  7’Sİ ÇOCUK 22 KİŞİ TUTUKLANDI

  Kentteki olaylara karışan 7’si çocuk, toplam 22 kişinin çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bilgisini veren Vali Çelik, şöyle dedi: "Mahkemeye çıkarılanlardan 22’si tutuklandı. Aralarında Suriyeli sığınmacıların olup- olmadığını kesin bilmiyorum. Ama mobese kameralara yansıyan görüntüler tek tek inceleniyor, kayıt altına alınıyor. Olaylara karışanların haklarında gerekli işlemler yapılıyor. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması tek arzumuzdur. Esnaflarımız müsterih olsun, zararları neyse karşılanacak. Hasar tespit belirleme çalışmalarının bu hafta sonuna kadar bitirilecek."

  Batman daki olaylarda 3 milyon TL kayboldu #5


  Görüş Bildir