Petrol
110.66
0.61%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.634
1.95%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Bediüzzaman'ın talebesi Abdullah Yeğin vefat etti

  Said Nursi talebelerinden Abdullah Yeğin 94 yaşındahayatını kaybetti.
  • 07.07.2016 - 15:45
  Bediüzzaman'ın talebesi Abdullah Yeğin vefat etti

  94 yaşındaki Abdullah Yeğin, yaşlılığa bağlı bazı rahatsızlıklardan dolayı bir süredir hastanede tedavi görüyordu.

  Yeğin, seçimlerde oy kullanmak için, ilerleyen yaşına ve hastalıklarına rağmen yatağından kalkarak İstanbul'a kadar gelmişti.

  Abdullah Yeğin, bayram öncesi hastaneden taburcu edilmiş, bayramda ise yeniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmıştı.

  Bediüzzaman ın talebesi Abdullah Yeğin vefat etti #1

  ABDULLAH YEĞİN KİMDİR

  Abdullah Yeğin, 1924 yılında Kastamonu’ya bağlı Araç ilçesinin Kıyan köyünde dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın oğlu olup Süleyman ve Ayşe çiftinin oğludur. Ailesi asırlar öncesinden Bağdat taraflarından göç edip Kastamonu’ya gelmiş ve Araç ilçesinin Kıyan köyüne yerleşmişlerdir.

  Bediüzzaman Said Nursi ve Risale-i Nur’u tanıdıktan sonra ömrünü iman hizmetinde geçiren simalardan biridir. Dindar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz orta okul öğrencisi iken Risale-i Nur’u tanımış ve arkadaşlarıyla birlikte sordukları soru, Risale-i Nur’un bir konusu olarak kayda geçmiştir.

  Abdullah Yeğin ile birlikte Bediüzzaman’ı ziyaret eden gençler, “Muallimlerimiz Allah’tan bahsetmiyor. Bize Halıkımızı tanıttır” isteği üzerine, kendilerine geniş bir izahat yapıldığı gibi, soruları ve verilen cevap Risale-i Nur’un da bir konusu olarak kayda geçti. Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret eden Abdullah, önce öğretmeni tarafından azarlandı. Hakkında soruşturma yapıldı ve disiplin kuruluna verildi. Sorguya çekilerek ziyaret sebebi soruldu. O da dinini öğrenmek için gittiğini söyledi. Disiplin kurulu tarafından bir hafta okuldan uzaklaştırma cezası verildi.

  Bediüzzaman Said Nursi tarafından Urfa’da hizmet etmek üzere görevlendirilmiş, bundan sonra askerlik hizmeti hariç buradan hiç ayrılmamıştır. Ancak, Bediüzzaman’ın vefatından sonra Urfa’da kalmasına izin verilmemiştir. 23 Mart 1960 tarihinden sonra ülkemizin değişik beldelerinde iman hizmetini devam ettirmiştir.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir