Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.737
0.09%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  Binali Yıldırım'ın İzmir için 1414 projesi

  AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, İzmir'i geleceğe taşıyacak, kente hayat verecek 1414 projelerini açıkladı.
  • 24.02.2014 - 14:53
  Binali Yıldırım'ın İzmir için 1414 projesi

  Binali Yıldırım ın İzmir için 1414 projesi #1

  Ekonomi’de Hayat, Ulaşım’da Hayat, Sosyal Hayat, Ekolojik Hayat, Kentsel Hayat, Engelsiz Hayat, Teknolojik Hayat, Kültür-Sanat’ta Hayat, Sağlıklı Hayat başlıkları altında toplamda 1414 projenin bulunduğu belirtilen ‘Hayat İzmir’ şehircilik hareketi toplantısı Kaya Thermal Convention Otel’de yapıldı.

  SUNUMU GÖRSEL ŞOVA DÖNÜŞTÜRDÜ

  Mikrofon yerine kulaklık mikrofonu tercih eden ve sahnede tek başına sunumunu yapan Binali Yıldırım, bir yandan cep telefonu uygulamalarıyla tanıtımı görsel bir şova dönüştürdü. Dinleyicisi olan AK Partili üst düzey yöneticiler ile sık sık karşılıklı espriler yapan, tanıtımda fıkralar anlatarak izleyicilerin sıkılmasını engelleyen Yıldırım, Hayat İzmir uygulaması ile projeler hakkında İzmirlilerin cep telefonlarından nasıl bilgi alabileceklerini uygulamalı olarak anlattı.

  Binali Yıldırım ın İzmir için 1414 projesi #2

  'İZMİR NÜFUS OLARAK ÜÇÜNCÜ AMA..'

  İşte Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları;

  "Ekonomi’de Hayat'tan başlayalım... 4 ana sektör seçtik. Tarım, Sanayi, Turizm ve Kültür. İzmir Türkiye'nin nüfus olarak üçüncü büyük kenti. Ama sacede nüfus olarak. Diğer göstergelerde hep geride. Bir tek imarsız yapılaşmada ikinci. İstanbul'dan sonra ikinci sırada. Keşke daha güzel şeyler söyleyebilseydim. İzmir ve İzmirli hep geçmişi ile övünüyor. Victor Hugo prenses demiş. Heredot dünyanın en güzel yeri demiş. Evliya Çelebi büyük övgülerle bahsetmiş. Büyük İskender almazsam eksik olur demiş. Sezen Aksu'nun Firuzesi...

  'İZMİR GEÇMİŞİ İLE ÖVÜNECEK AMA GELECEĞE BAKACAK'

  İzmir geçmişi ile tabi övünecek ama geleceğe de umutla bakacak. Ne yazık ki İzmir geleceğinden ümitli değil. Geleceğini göremiyor. Bunda İzmirlinin suçu ne? Sorumluluk kenti yönetenlerindir. Göz göre göre kan kaybederek bu günlere getirenlerdir sorumlu. Hiç kimse bunu 4 milyon izmirli hemşerimizin üzerine atmasın. Ben zoru severim. Zor hemen yapılır, imkansız zaman alır. Hemşehrilerim beni seçerse, biz İzmir'in geleceği için hazırlıklarımızı hayata geçireceğiz. İzmir çok kolay çünkü büyük Türkiye fotoğrafında yaptıklarımız, yapacaklarımızın kolay olduğunu ortaya koyuyor. Tarım'da 107 proje hazırladık. Hepsinin ayrıntılarına girecek değilim... Ürünlerimizin dünya markası olması için e-çiftçi projesinin alt yapısını kuruyoruz.

  'TURİST SAYIMIZ DA OTEL SAYIMIZ DA ÇOK KÖTÜ'

  İkinci önemli başlık Turizm. Keşke iyi şeyler söyleyebilsem. Ama söyleyemiyorum. Sadece 1,4 milyon yabancı misafir ağırlıyoruz. Muğlada bile 3 milyon. Neden böyle diye düşünmemiz lazım. Hele hele 2003 yılında deniz ticaret odası başkanımızla Cruvazier Turizm hakkında önlemleri almasak bugün o sayıya bile ulaşamazdık. Neden gelmiyor peki? Bunun sebebini araştırmak lazım. Fuarcılığı Türkiye'ye başlatan şehir İzmir. 10 yıldır Fuar'a katılan sayısı artmıyor. Fuar panayıra dönüşmüş. Alt yapı yok. Yeteli konaklama tesisi var mı? Alanya'da 100 bin yatak var İzmir'de 45 bin yatak var. 5 yıldızlı oteller sadece Konak'ta.Karşıyaka'da bile 5 yıldızlı otel yok. Sayısını ve kalitesini arttırmamız lazım. Bu bir. Doluluk oranları da vahim.

  'KEŞKE SAVAŞTAN SONRA GELSEYDİK'

  Bir arkadaşım anlattı. Almanya'ya yerleşmiş bir arkadaşım. Evlenmiş, çocuğu olmuş. Çocuğuna sürekli İzmir'i anlatıyor. 6 yaşında çocuğu ile İzmir'e gelmişler. Havaalanına inip şehre doğru Yeşildere'den geçerken nasıl şehrimi beğendin mi diye sormuş baba... Oğlan da keşke savaş bittikten sonra gelseydik, daha güzel olurdu demiş. İmarsız yapılaşma bu hale getirdi. Kentin bina stoğunun yüzde 55'i sağlıksız. Yarısının yaşadığı binalar her an her riske maruz. İzmir körfezi kucaklıyor ama İzmirli körfeze ulaşamıyor. Sahil şeritlerini İzmir'linin ve yerli yabancı konukların erişimine açmak için bir proje yaptık. Narlıdere'den Çiğli'ye kadar 65 farklı noktada 8 farklı tema ile sahili tasarladık. Karşıyaka, seni de unutmadık. Karşıyaka'da kültür, sanat, cumhuriyet açıkhava müzeleri olacak. Karşıyaka'da Zübeyde Hatun gemisi hazır, İstanbul'dan gelmek için gün sayıyor.

  '14 BİN HEKTAR ALANA 30 BİN FARKLI BİTKİ'

  Bayraklı ile Yamanlar arasını birleştirip dünyanın en büyük botanik parkını kuracağız. 14 bin hektar alanda 30 bin farklı bitki olacak. Balçova... Su dünyası müzesi kuracağız. Devasa bir akvaryum bu açık hava müzesinde yer alacak. Hayırlı uğurlu olsun. Konak ve Alsancak'ı söyledim az önce. Buralarda gece ve gündüz... İkiçeşmelik'te yerel el sanatları sokağı ile arkeopark projesiyle çok zengin bir deneyim yaşanacak. Deniz turizmi sadece Cruvazier ile olmaz. 18 yeni muhtelif yat limanı yapılacak. 1900 olan konaklama ve bağlama kapasitesini 9000'in üzerine çıkaracağız. Bu deniz turizmini canlandıracak. Her şey içinde turizme göre 10 kat daha fazla katma değer sağlıyor.

  'GENÇLERE MÜJDEM VAR...'

  Geldik en önemli yere. Türkiye'nin ticari başkenti İstanbul, siyasi başkenti Ankara, ama Kültür ve Turizm başkenti İzmir olacak. İzmir eski günlerindeki gibi bir bilim platosu olacak. Alsancak'taki atıl alan dönüştürlecek. 210 hektarlık alanı, medya, bilişim, moda, kültür, sanat ve yayıncılık sektörlerinin yerleştiği bir site haline getireceğiz. Şehir içindeki işlevsiz depolar burayı kötü gösteriyor. bu yerleşke içine 1 milyon metre karelik bir küçük şehir parkı da ilave ediyoruz. Kongre merkezleri, ofisler, film platoları, sanat atölyeleri yer alacak. Gençlere de müjdem var açık ve kapalı spor alanları sistem içinde yer alacak. Mevcut silolar da değerlendirlecek. Dalış eğitimi amacıyla yeniden ele alınacak." İzmir ticareti Türkiye'ye öğretti ama üçüncü değil dördüncü sırada. Kocaeli ve Bursanın ardından 4. sırada. İhracaat 4 kat arttı son 10 yılda. İzmir'in payı geriledi. Bunun üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu görüyorum. Bunda İzmir'in ne kabahati var? Teşvikte İzmir'i birinci, Manisa'yı ikinci bölge yaparsanız... denilebilir. Ama demek ki başka bir şey var. Bu şehirden yatırımcı kaçırılıyor. İşini yapamıyor, iznini alamıyor. Kim verecek izni, kim hayatı kolaylaştıracak? Yerel yöneticiler. İzmir'in derdi ile dertlenmesi lazım onların. Keşke yapsalardı da biz de sizin vaktinizi almasaydık burada. İşsizlik Türkiye ortalamasının üzerinde. 14,5'den 9,7'ye geriledi Türkiye'de, İzmir'da hala 14,5. İşe aşa ihtiyaç var. Bu projeler iş ve aş sağlayacak. 35 bin hemşehrimize iş ve aş sağlayacağız.

  'PARAYI NEREDEN BULACAĞIZ?'

  Tarım sanayi kültür, hepsi birleşince toplam 109 bin istihdam sağlanacak. Tüm projelerle 170 bin hemşehrimize iş sağlayacağız. Sadece ekonomi alanındaki yatırımların toplamı 25 milyar. tüm projelerin yatırım miktarı 65 milyar. Yarın seçildin, neyle yapacaksın denilebilir. Kaynak nerede denilebilir. Bu soru bana 2003'de de soruldu. Biz 2013 sonunda 166 milyar liralık yatırımı yapmış olarak geldik karşınıza. Değerli İzmirliler rahat olsun. 35 yıllık mühendisim. Hiç para problem olmadı. Porjeniz yoksa problemdir. Ne yapacağınızı bilmezseniz yol sizi bildiği yere götürür. Biz ne yapacağımızı biliyoruz. Belediye bütçesi belirli. Öncelikleri var. Personel maaşı, çöp toplaması var. Bunlar olacak. Ama projeleri kamu özel ortaklığı ile yapacağız. Bazı projeleri de merkezi hükümet ile birlikte yapacağız. İzmir'in kaynakları ile yapılacak miktar 14 milyar. gerisi alternatif yöntemlerle yapılacak.

  'ULAŞIMI ANLATMAMA GEREK VAR MI?'

  Ulaşım en kolayı. Anlatmama gerek var mı? Bizim Cazim Bey vardı öğretmen. Müfettiş geliyor. Yaşlanmış tabi. Müfettişin sorularına hiç yanıt veremiyor çocuklar. Sonunda bir soru daha soruyor. Diyor ki bir yanda su bir yanda saman var. Ortada duvar. Duvarın üzerinde de bir horoz var. Horoz samana mı yumurtlar, suya mı? Çocuklar hepbirden saman diye bağırıyor. Cazim bey gayet mutlu, "kırılasıcalar, soru koley olunca nasıl da biliyorsunuz..." diyor. Ulaşım benim işim. İzmirlinin ulaşması lazım, sevdikleri ile buluşması lazım. Benim bilmem yetmez, İzmirlinin yaşaması lazım. Ulaşan erişen Türkiye'yi yaptık, İzmir'i haydi haydi yaparız. Toplu ulaşaım çok yetersiz. İzban'ı devreye aldık da birazrahatladı. Otobüs taşımacılığı çevre ilçelerde yok, raylı çok az. Deniz unutulmuş. Dünyanın hiç bir yerinde deniz taşımacılığına uygun böyle bir yer yok. 1 saatlik yolu 6 dakikada geçebiliyorsunuz. Ama ısrarla çile çekiliyor. Raylı sistem geliştirlecek. İlk etapta 26,5 kilometre metro, ikinci etepta 65 kilometrelik tranvay hatları var. Yatay ve düşey hatlar birleşecek, İzmir'in ulaşım sorunu çözülecek.

  'REKABET DEVAM ETSİN'

  İzkaray İzmir'in iki yakasını birleştiriyor. Rekabet olsun, itirazım yok. 35 ile 35,5 rekabeti devam etsin. Ama yoksunlukta değil. Hizmetler yapılsım Kaf Sin Kaf, Göztepe rekabeti devam etsin. Rekabet, güzellik, kalite, başarı getirir. Biz ulaşımda birleştireceğiz İzmir'in kuzeyini güneyini. Çiğliden kalkan İzmirlim İzkaray'dan geçsin 6 dakikada Çeşmeye gitsin. İlçeler arasındaki yollar yetersiz. 440 kilometre bölünmüş yol yapacağız. Yeni büyük şehir yasası İzmir'in 12 bin kilometrelik il sınırları büyük şehir belediyenin sorumluluğuna veriyor. Yerel yönetimi güçlendiriyor. Köyler kalkıyor, mahalleler büyükşehir sorumluluğuna geçiyor. Merkezdeki yollar dahil, alt yapı, kanalizasyon, çöp her şey ilçelerden büyükşehire geçiyor. Aldığı pay da 4,5'tan %6'ya çıkıyor. Parasal olarak da bütçe olarak da büyükşehir güçlendirilyor, yetkileri de artıyor. Kiraz'ın umurlu köyündeki yok için Ankara'dan haber beklemeye gerek yok. Belediye başkanı gidecek yapacak.

  AKILLI TRAFİK

  Park alanları yetersiz. Yollar park olarak kullanılıyor. İzmir'de son 10 yılda 5300 araçlık park yapıldı. son 10 yılda 700 bin araç trafiğe girdi. Biz Adnan Menderes Havaalanına 5500 araçlık park yaptık. Ruhsat alınırken paralar alınıyor. Türkiye'nin her yerinde durum aynı. Para alınır. Otopark diye gösterilir sonra dükkan olur onlar. Bina planlamasında mutlaka otopark olacak. Akıllı ulaşım ile ana arterlerde 35 tane dal çık yapılacak. Trafik kesişmesinin önüne geçilecek. Trafik kontrol merkezinden 7 gün 24 saat trafik takip edilecek. Akıllı telefon ile gidilecek güzergahlar, alternatif rotalar belirlenecek. Ulaşımda bu yeter.

  SOSYAL HAYAT

  İzmir denince sosyal hayat akla gelir. ama saat 9 olunca sokaklarda kimse görünmüyor. Siz görebiliyor musunuz? Konak... Meydanı büyüteceğiz. Körfez ile buluşturacağız. Bu haliyle meydanı bulmak mümkün değil. Deniz ile yolun arasında kesintiyi önlüyoruz. 3 kat büyüteceğiz meydanı. İzmir yeşil alan fakiri. Kişi başı 10 metre kare yeşil alan var. İzmir'de 4,3 metre kare. Bu üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. Kent parkları, yaşam alanları yapılacak. Sadece Bayraklı Botanik Parkı değil. Bütün ilçelerde olacak. Kültür sanat başkenti olacak. Ama tiyatro başına seyirci sayısı Ankara, İstanbul'dan sonra geliyor. Sinema sayısında iki şehrin gerisinde. Sinema salonlarını, şehir tiyatrolarının, gösteri alanlarının sayısını arttıracağız.

  EKOLOJİK HAYAT

  Gelecek nesillere karşı sorumluluğumuz. Doğal kaynakları korumak, sürdürülebilir yaşam... Harmandalında büyük bir alanda vahşi bir depolama merkezi var. Hergün 4500 ton çöp dökülüp presleniyor. Heyelan ve patlama riski var. Biz çöp dağlarından vahşi çöp depolarından çöp fabrikasına dönüştüreceğiz. İzmir'in çöpleri enerji ve gübre üretecek. Bunu başarabiliriz. İstanbul, bursa, ankara başardı. Biz de başarabiliriz. 31 Martta buradan başlayacağız. Acilin acili bu. Buradan söylüyorum. İnsan hayatı, insan sağlığı her şeyden önemli. Teknoloji o kadar gelişti ki.. İsveç çöp ithal ediyor. Dışarıdan çöp alıyor. enerjiye gübreye dönüştürüyor. Yok satıyor. Biz elimizdeki çöpü nereye koyacağız diyoruz. 179 proje var ekolojik hayat ile ilgili. Ramsar alanının Çiğli tuzlalarının önünden bir kanal açıyoruz. Ekolojik hayat koridoru. İç körfeze sirkülasyon olmuyor. Bir yandan körfezi temizlerken diğer yandan da doğal sirkülasyon ile oksijen miktarını arttırıp deniz hayatını tekrar başlatacağız. Ayrıca burası önemli bir rekreasyon alanı olacak.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

  Kentsel dönüşüm... Çok yıprandı bu laf. Kentsel dönüşüm denince rantsal dönüşüm denilyor. İzmir'in şehir yenilemesi gecikiyor. 313 bin konutun afet yenilenmesi lazım. 1 milyon İzmirli konutlarından çıkmalı. 6,5 şiddetinde bir deprem olursa 196 bin konut yıkılıyor. 5 ile 20 bin arası can kaybı, 50 binin üzerinde yaralanma riski var. Gerçekler acı. Tedbir var mı? Yok. Küçük siyasi hesapları bırakıp hemen zaman kaybetmeden 1 miyon hemşerimizin yaşadığı sağlıksız güvensiz ruhsatsız yapılardan kurtarıp konforlu rahat sitelere dönüştürmemiz gerekiyor. bunu zorla yapmayacağız. Kimseyi yerinden yurdundan etmeyeceğiz. Kendi rızası ile yapacağız. Biz yapmayacağız, bir denetleyeceğiz. Kooperatiflere, belediye organizasyonlarına yaptıracağız. Vatandaşın güvencesi biz olacağız. Arsayı üreteceğiz, ne tip yapılaşama yapılacağız biz belirleyeceğiz. Emsal usülü değil kütle imar sistemi ile şehri yenileceğiz. Sokak genişliği yeşil alan ortak kullanım alanlarının kararını biz vereeceğiz. Herkes kafasına göre yapamayacak. amacımız mağdur etmek değil. Sağlıklı yaşam alanlarına kavuşulmasıdır. 1600 konut yıkıldı. Bu başladı yani. Onlara kira yardımı yapılıyor 650 lira. 18 ay oturacaklar. Yapım esnasında kiraları ödenecek. Bu modele başladık. Kentsel dönüşüm adına İzmir'de TOKİ'nin yaptığı 14 bin konut var. Onun dışında yapılan yok, yeterli değil. Şehrin gelişme akslarını gözden geçireceğiz. Nasıl gelişecek, hangi bölgelerde hangi gelişmeler yapılacak bunu belirleyeceğiz.

  SAĞLIK VE SPOR PROJELERİ

  Sağlık olsun diyerek sağlık olmuyor.İzmir'in havası güzel. Bayraklı'da 2100 yataklı bir şehir hastanesinin temelini atıyoruz 12 Martta. Güneydeki Şehir hastanesinin de temelini atıyoruz. Diğer tesislerle sağlık ve sporda büyük hale gelecek İzmir. Seferihisar'a uluslararası kamp merkezi kuruyouz. Hayırlı uğurlu olsun. Yerli yabancı klüpler buraya gelecek artık. Toplam 300 bin metrekarede kurulacak. İzmir kültür ve sanatın başkenti olacak. Ulusal ve uluslarasası etkinlikleri arttıracağız. Tüm çalışmaları yapacağız. Sahne sayısı yetersiz. Sadece devlet tiyatrosu var. İzmir Şehir Tiyatrolarını tüm şehre yayınlaştıracağız. Hem tiyatro izleyecek hem eğitim alacak.

  İZMİR ENGELLİLER İÇİN ENGEL

  İzmir'de 206 bin engelli var. Engelliler için de engel bir şehir. İzmir'in yolları, kamu binaları engellilere göre yapılmamış. Onları İzmir'in günlük yaşamına entegre etmek bizim görevimiz. Engelli yurttaşları bir merkeze toplamayacağız. Bulundukları yerde ihtiyaçlarını görecekleri yaşam alanları kuracağız. Unutmayalım, İzmir'in nüfusu 6 ilçede yoğunlaşmış durumda. 6 ilçe 4 milyon nüfusun 2,7 milyonunu içeriyor. Sorunların büyüğü zaten burada. Sokak hayvanları için, yaşlılar için engelliler için projelerimiz var.

  'İZMİR İÇİN 1414 PROJE'

  Geldik son başlığa... Teknolojik hayat. Sunumun en can alıcı tarafı. Cep telefonundan Hayat izmir tuşuna basıyorsunuz. Projeleri görelim diyorsunuz. Teker teker neler olduğunu görebilirsiniz. Basıyorsun bişey gelmedi. Ama yedeği de var... Teknoloji bazen böyle şeyler yapabiliyor. 1 dakika içinde 1414 projeyi göreceksiniz. Yolda giderken telefonu sağa sola tutunca hangi proje var görebileceksiniz. Fikir beyan edebilecek, mesaj göndereceksiniz. Bilgi alabileceksiniz. Projenin buraya olan mesafesini gösteriyor. Bir fikrim var diyorsunuz. Adınızı soyadınızı mailini yazıyor, fikrinizi açıklıyorsunuz. Size dönüş yapılıyor."


  Görüş Bildir