Euro
11.0373
-0.27%
Dolar
9.4896
-0.48%
Altın
545.1
-0.88%
Borsa
1.509
0%
Bitcoin
578.611
-2.76%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C

  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor

  Bayrama kısa bir süre kala büyük emek vererek besledikleri hayvanlarını satmak için çaba sarf eden besiciler, geceleri uyumayıp nöbete duruyor.
  • İHA
  • 27.07.2020 - 09:59
  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor

  Bursa'nın dört bir yanına kurulan hayvan pazarlarında farklı kurbanlıklar kadar sahiplerinin yaptığı uygulamalar da dikkat çekiyor.

  Muş, Erzurum, Kars, Yozgat, Van gibi doğu vilayetlerinden gelen besiciler, kurbanlıkları satmak için çaba sarf ediyor. Uzun süre emek sarf ettikleri hayvanları satışa koyan besiciler, geceleri ise çalınma riskine karşı ilginç yöntemlere başvuruyor.

  Kimi kurbanlıklarının bulunduğu kapının önüne attığı yatağa yatarken, kimi ise hayvanların yanı başına kurduğu yatak ile onları uykusunda bile yalnız bırakmıyor.

  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor #1

  SABAHA KADAR UYUMUYORLAR

  Kurban bayramına sayılı günler kala, bekledikleri hareketin yaşanmadığını dile getiren hayvan sahipleri, “Sabaha kadar arkadaşlarla semaver başında bekleyerek, hayvanlarımıza göz kulak oluyoruz. Koyunlarını bırakmak istemeyen arkadaşlar da koyunlarıyla birlikte yatıyor. Biz tabi onlara da göz kulak oluyoruz. Zor oluyor. Sabaha kadar biz ayakta duracağız. Daha sonra gece uyuyanlar nöbeti devralacak. Başka bir sıkıntımız yok, şükürler olsun. Tek amacımız istediğimiz rakamlara hayvanlarımızı satıp memlekete dönmek.” dediler.

  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor #2

  TÜRKÜLERLE AYAKTA KALIYORLAR

  Ahırların başında battaniyeye sarılıp samanların üzerinde yatan celepler, gecenin sessizliğinde arkadaşları tarafından yükselen türkülerle mest oluyor.

  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor #3

  Bursa’da besiciler kurbanlıkları ile yatıyor #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir