Petrol
87.43
0.29%
Euro
18.2242
0.37%
Dolar
18.5344
0.15%
Altın
994.52
0.67%
Borsa
3147
1.63%
Bitcoin
362.973
0.47%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı

  Karadeniz'de yaş çay hasadında kullanılan benzinli çay toplama makineleri, salgıladığı egzozun çaya bulaşması ve kalıntı bırakması nedeniyle yasaklandı.
  • DHA
  • 28.05.2020 - 15:10
  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı

   

  Doğu Karadeniz'deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde sürdürülen çay hasadına, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle sınır kapılarının kapatılması ile yaklaşık 40 bin yabancı çay işçisi gelemedi.

  Bölgede oluşan çay işçisi açığına çözüm olarak bazı girişimciler tarafından, benzinli çay toplama makineleri geliştirildi.

  MAKİNELER YASAKLANDI

  Ancak, bu makinelerin salgıladığı egzozun çaya bulaştığı ve kalıntı bıraktığı belirlendi.

  Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), çay tarımında benzinli çay toplama makinelerinin kullanılmasını yasakladı.

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı ViDEO

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #1

  "EGZOZ BİTKİ ÜZERİNDE KALINTI BIRAKIYOR"

  Çaykur'dan yapılan yazılı açıklamada, yaş çay kampanyasının devam ettiği ve çay hasadında motorlu ekipman kullanıldığının görüldüğü belirtildi. Açıklamada, "Benzinle çalışan motorlu çay hasat makinelerinin kullanımları esnasında çıkardıkları egzoz gazları nedeniyle, çay bitkisi üzerinde kalıntı bırakma riskleri bulunmaktadır. Bu nedenle benzinle çalışan motorlu çay hasadı makinelerinin kullanımı yasaklanmıştır." denildi.

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #2

  ÜRETİCİLERDEN KARARA DESTEK

  Çay üreticisi Naime Kavrak, "Çok yerinde bir karar. Zaten çaylığa çok büyük zararı vardı. Çayı çok derinden kesiyor. Bir de onun egzoz dumanı çaya karışıyordu. Bence çok doğru bir karar. Artık alanların ne yapacak bilmiyorum. Alanların ellerinde patladı'' dedi.

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #3

  Engin Kuk da ''Sağlığa etki ediyorsa çok yerinde bir karar, ikinci bir durum ise çayımızın kalitesinin bozulmaması lazım. Benzinli olanlarını değil de şarjlı olanları kullanılabilir. Biz henüz makineye geçmedik, makasla çay toplamaya devam ediyoruz.'' diye konuştu.

  Suat Kuk da ''Zararlı ise yasaklanması bence yararlı. Çayımıza zarar verecekse ben bunda yasak olmasında bir zarar görmüyorum. Biz bu işe henüz başlamadık. Çay makası ile çay toplamaya devam.'" dedi.

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #4

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #5

  ÇAYKUR, benzinli çay toplama makinesini yasakladı #6


  Görüş Bildir