Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.336
-0.09%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C
  Ceren Özdemir'in katili hakim karşısında

  Ceren Özdemir'in katili hakim karşısında

  Katil Özgür Arduç, güvenlik gerekçesiyle SEGBİS üzerinden katıldığı duruşmada; 2 kez tecavüze uğradığı için bunları yaptığını söyledi.
  • Haber Merkezi
  • 23.12.2019 - 11:24

  20 yaşındaki balerin Ceren Özdemir'i takip edip yaşadığı apartmanın önünde bıçaklayarak öldüren Özgür Arduç'un, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı dava başladı.

  Hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen katil Arduç, güvenlik gerekçesi sebebiyle, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı.

  Ceren Özdemir in katili hakim karşısında #1

  KADIN PLATFORMU ORADAYDI

  Duruşmaya dakikalar kala Türkiye’nin farklı illerinden gelen kadın platformu üyeleri de kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

  Ceren Özdemir in katili hakim karşısında #2

  "2 DEFA TECAVÜZE UĞRADIM"

  "1987 yılının Nisan ayında, dedem beni çocuk yuvasına bıraktı. Yurttan 18 yaşında kaçtım. Başıma bir şey geldi o yüzden kaçtım. 2 defa tecavüze uğradım. Kendime yediremedim suç işledim. Cezaevinden kaçınca Eminönü'ne gittim. Ağaçlık altında yatarken adamlar geldi. Orada da tecavüze uğradım. Tecavüze uğrayınca içimdeki iyi şeyleri öldürdü insanoğlu. Bütün kötülükleri edeceğim insanlara dedim. Köpek, kedi hiç acımadan tren önlerine attım. O kadar çok şeyler yaptım ki şimdi anlatsam... Tecavüze uğradığımı utancımdan kimseye anlatamadım. İnsanlardan nefret ettim. Yapmadığım pislik kalmadı. 2003'te Ordu'ya geldim. İnsanların evine girer, hırsızlık yapardım, kundaklama yapardım.

  "İNSANLARIN DOLABINA İŞEDİM"

  2005'te Dinçer Akçevre'yi bıçakladım. Cezaevine girdim, orada da pislikler yaptım. İnsanların dolabına işedim, büyük abdestimi yaptım. İnsanlara kötülük yapmak için her şeyi düşündüm. İnsanlığım kalmadı. Bu saatten sonra yaşasam ne olur, ölsem ne olur? 14 sene sonra açığa çıktım. Kaçtım. Önüme kim gelirse onu öldüreceğim dedim. Akli dengem yerinde olsa 12 yaşında çocuk bıçaklar mıyım? Önüme kim çıkarsa öldüreceğim dedim, ant içtim. Gözüm dönmüştü."

  "BENİM AKLİ DENGEM YERİNDE DEĞİL"

  Mahkeme Başkanı'nın Ceren'i neden hedef seçtiği sorusuna ise Arduç, şu yanıtı verdi: "Ceren'den önce başkanlarını takip ettim, kalabalığa karıştılar öldüremedim. Ceren ansızın önüme çıktı. Takip ettim, Metin diye birini sorarken ansızın bıçakladım. Kaçtım. Ordu savcısı ifademi aldı. Akli dengen yerinde dedi. Benim akli dengem yerinde değil. Ben bir camiye gittim. 6 yaşında çocuk gördüm olaydan önce. Ben kendime laf geçiremiyorum. Kendimi bıçaklarım diye cebime koymuyorum. 6 yaşındaki çocuğu öldürecektim, çok yorulmuştum azat ettim.

  "TECAVÜZE UĞRADIĞIM İÇİN KÖTÜLÜK YAPIYORUM"

  2 dakika iyi oluyorum, 10 dakika kötü oluyorum. Ceren'i gözüme kestirmedim, karşıma kim çıkarsa öldüreceğim dedim. Önceki ifadelerimi kabul etmiyorum. Sinir halinde verdim. Allah'tan peygamberden korkmuyorum dedim. Bu ifademi kabul edin. Ceren'i 2 defa bıçaklayıp kaçtım. Beni fark etti, o yüzden kendisine Metin diye birini sormaya çalıştım. Takip etmiştim onu ama tesadüfen önüme çıktı. Polisler üstümü aramadan beni araca attı. Polisi de öldürecektim sapladım bıçağı.

  "KİMSE ÖZGÜR NEDEN KÖTÜ DİYE SORMUYOR"

  Kendime engel olamıyorum. Van'da yüksek güvenlikli cezaevindeyim, intihar ettim. Ben tedavi görmek istiyorum. Hiç iyi değilim. Sürekli intiharı düşünüyorum. Pişman oldum, vicdan azabı çekiyorum ama elimde değil. Beni sövseniz, dövseniz ne olacak? Tecavüze uğradığım için kötülük yapıyorum. Kimse Özgür neden kötü diye sormuyor."

  20 OCAK'A ERTELENDİ

  Öte yandan mahkeme, ara karar vererek duruşmanın 20 Ocak saat 10.30’a ertelenmesine karar verdi. Kararda baroların ve kadın örgütlerini davaya katılma talebi reddedilerek, sanık, akıl sağlığının yerin de olup olmadığına dair rapor için adli tıpa sevk edildi.


  Görüş Bildir