Euro
10.3522
-0.78%
Dolar
8.8442
-0.25%
Altın
496.77
-0.46%
Borsa
1.389
0.32%
Bitcoin
383.813
-0.78%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C
  Çırağan'da şehzade düğünü - Foto

  Çırağan'da şehzade düğünü - Foto

  Osmanlı İmparatorluğu'nun 33. Padişahı 5. Murad'ın torununun torunu Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu evlendi.
  • 23.04.2012 - 03:13

  Çırağan da şehzade düğünü - Foto #1

  5. Murad'ın torununun torunu Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu (72), Çırağan Sarayı'nda Hanife Candan Günen ile evlendi.

  1 YILDIR NİŞANLIYDILAR

  5. Murad'ın torunu Şehzade Ali Vasıb Efendi ile Sultan 5. Mehmed Reşad'ın torunu Mukbile Sultan'ın oğlu Osman Selaheddin Osmanoğlu ile yaklaşık bir yıldır nişanlı olduğu emekli felsefe öğretmeni Hanife Candan Günen, aile arasında düzenlenen sade bir törenle dünyaevine girdi.

  FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN

  Nikah, Osman Selaheddin Osmanoğlu'nun dedesi Sultan 5. Murad'ın 28 sene ikamet ettiği, babası Ali Vasıb Efendi'nin 1903 yılında doğduğu Çırağan Sarayı'nda kıyıldı.

  Nikahın kıyıldığı sarayın Enderun Balo Salonu'na gelin ve damat el ele girdi.

  24 ŞEHZADEDEN BİRİ

  Osmanlı Hanedanı'nın hayattaki 24 şehzadesinden biri olan Osman Selaheddin Osmanoğlu, nikahın ardından yaptığı konuşmada, davetlilere katılımlardan dolayı teşekkür etti.

  Sarayla olan irtibatını izah etmek istediğini belirten Osmanoğlu, beşinci kuşaktan dedesi Sultan Abdülmecit'in 1857 yılında inşaa ettirdiği Çırağan Sarayı'nda dördüncü kuşak dedesi Sultan 5. Murad'ın 28 yıl zorunlu olarak ikamet ettiğini anlattı.

  ÇIRAĞAN'I ÇOK İSTEDİM

  Sultan 5. Murad'ın Resan Hanım'la Çırağan Sarayı'nda evlendiğini, üçüncü kuşak dedesi Mehmet Selahaddin Efendi'nin de bu sarayda 5 kere nikahının kıyıldığını, onun iki oğlu ve dört kızının da burada doğduğunu belirten Osmanoğlu, ''Biri benim büyükbabam Ahmet Nihad Efendi'ydi. Büyükbabam Ahmet Nihad Efendi, büyük annem Safiru Başhanımefendi ile burada evlendi ve babam burada doğdu. Kısacası, izdivacımız, bizim nesilden burada kıyılan 8. nikah olacak. 7 yakın akrabam burada doğdular. Onun için burada evlenmeyi çok istedim. Çok mutluyum'' diye konuştu.

  Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı da nikahın sonunda yaptığı konuşmada, Osmanlı hanedan soyuna ve tarihine ilişkin davetlilere bilgi verdi.

  NİKAHA ÇOCUKLARI DA KATILDI

  Nikah törenine, Mısır'ın İskenderiye şehrinde doğduktan sonra uzun yıllar İngiltere'de yaşayan Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu'nun, ilk eşi İngiliz vatandaşı Athena Joy Christoforides'tan olan kızı Ayşe Gülnev Osmanoğlu ve oğlu şehzade Orhan Murad Osmanoğlu da katıldı.

  TÖRENE KATILANLAR

  Törende, şehzadeler Harun Osmanoğlu, Ömer Abdülmecid Osmanoğlu, Orhan Osmanoğlu ve eşi Esra Osmanoğlu, Mahmud Osmanoğlu, Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Yavuz Selim Osmanoğlu ile sultanlar Nilüfer Osmanoğlu ile 5. Murad'ın kızı Hatice Sultan'ın torunu olan ve Paris'te yaşayan gazeteci-yazar Kenize Murad, Ethem Dömeke ve eşi Filiz Dömeke, Cengiz Baransel ve eşi Şenay Baransel, Enver Paşa'nın kızı Arzu Enver Eroğan ve eşi Ömer Eroğan, Hanzade Özbaş, Mesude Evliyazade, Neslişah Ekmekçi ve eşi Emre Ekmekçi, Telgüzar İris ve eşi Resan İris, Serra Deveci ve eşi Emirhan Deveci ile Afganistan'ın devrik kralı Amanullah Han'ın Türkiye'de yaşayan en küçük kızı Prenses Naciye de yer aldı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir