Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan denizlerde kararlılık vurgusu
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Preveze Deniz Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Erdoğan, mesajında Akdeniz'deki gelişmelere dikkat çekerek, son gelişmeler karşısında Türkiye'nin çok daha güçlü olması gerektiğinin altını çizdi.

"GÜÇLÜ İRADE, SARSILMAZ İNANÇ..."

"Mavi Vatan" vurgusu yapan Erdoğan, "Mavi Vatanımızı savunmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle denizlerimizdeki hak ve çıkarlarımızı korumaya güçlü bir irade ve sarsılmaz bir inançla devam etmekteyiz." dedi.

"TÜRK DONANMASININ GÜCÜNÜ TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞTİR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeleri kullandı:

"1538 yılında gerçekleşen Preveze Deniz Muharebesi'nde Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı donanmasının Haçlı donanmasına karşı elde ettiği zafer, Türk denizcilik tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Preveze Deniz Zaferi ile Osmanlı Devleti Akdeniz’deki hâkimiyetini perçinlemiş, Türk donanmasının gücünü tüm dünyaya göstermiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan denizlerde kararlılık vurgusu

"MİLLETİMİZİ GURURLANDIRIYOR"

Tarih, denizcilerimizin hüküm sürdüğü tüm denizlerde barışın, huzurun, adaletin hâkim olduğunu kaydetmiştir. Preveze Deniz Zaferi gibi nice şanlı zaferlerle dolu bir geçmişe sahip olan Deniz Kuvvetlerimizin, devraldığı bu büyük mirası güçlendirerek geleceğe taşıyor olmasıyla iftihar etmekteyiz. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizlerimizin emniyetini sağlayan Deniz Kuvvetlerimiz köklü ve saygın tarihinden aldığı güçle birlikte gelişmiş imkân ve kabiliyetleri, nitelikli personeli ve üstlendiği tüm görevlerde elde ettiği başarılarla milletimizi gururlandırmaktadır.

MAVİ VATAN VURGUSU

Son dönemde dünyada ve özellikle Akdeniz’de yaşanan hadiseler, bize her alanda olduğu gibi denizlerde de çok daha güçlü olmamız gerektiğini göstermektedir. Mavi Vatanımızı savunmanın ne kadar önemli olduğunun bilinciyle denizlerimizdeki hak ve çıkarlarımızı korumaya güçlü bir irade ve sarsılmaz bir inançla devam etmekteyiz.

Erdoğan: Doğu Akdeniz'de tacize ve saldırıya asla müsamaha göstermeyeceğiz ViDEO


"DENİZ KUVVETLERİMİZİ GÜÇLENDİRİYORUZ"

'Hazır ol cenge, ister isen sulhu salah' diyen ecdadımıza kulak vererek, ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada barışı, huzuru, güvenliği daim kılmak için ordumuzun tüm unsurlarını olduğu gibi Deniz Kuvvetlerimizi de yerli ve milli imkân ve kabiliyetlerle donatmaktayız. Bugün dünyada kendi savaş gemisini milli imkânlarıyla tasarlayan, inşa eden ve idamesini gerçekleştirebilen 10 ülkeden biri olarak Mavi Vatanımızı korumak, dostlarımızın emin olmasını sağlamak, haklarımıza göz dikenleri caydırmak için Deniz Kuvvetlerimizi güçlendirmeyi sürdürmekteyiz.

Preveze Deniz Zaferi’nin yıl dönümü ve Deniz Kuvvetleri Günü’nde vatan için mücadele eden bütün kahramanlarımızı ve şehitlerimizi şükranla anıyor, Deniz Kuvvetlerimizin tüm mensuplarını en kalbi duygularımla selamlıyorum."