Dolar
8.2873
0.3718%
Euro
9.6861
0.2992%
Altın
1867.12
-0.5279%
Borsa
1126.99
-2.2244%
G. Altın
497.306
-0.2415%
Bitcoin
112626.89
2.1643%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi

  FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu başkanı ve üyeleri Atatürk Havalimanı'na gelerek o akşam görevde olan personeli dinledi.
  • DHA
  • 10.12.2016 - 00:39
  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi

  TBMM 15 Temmuz ve FETÖ/PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyeleri Atatürk Havalimanı'nda incelemelerde bulundu. Darbe Komisyonu üyeleri 15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı uçuş kulesi, apron ve terminallerde yaşananları görevde olan Vali Yardımcısı Mehmet Ali Ulutaş, Atatürk Havalimanı Emniyet Müdürü Emre Erdoğan, kule yetkilileri, özel harekat polis amiri, dış hatlar amiri ve bazı görevli memurlarını dinledi.

  İL EMNİYET MÜDÜRÜ ÇALIŞKAN TALİMATI TELEFONLA VERDİ

  15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'nda darbeci askerlere yapılan operasyonla ilgili komisyon başkanı ve üyelerine açıklamalarda bulunan Atatürk Havalimanı Emniyet Şube Müdürü Emre Erdoğan, “6 asker şahsın kuleyi az önce girdiğiniz bu alana girdiğiniz kapıyı kilitlediğini ve buradaki faaliyete hakim olduğu bilgisinden sonra biz havalimanı farklı yerlerinden buraya intikal ettik. Bu sırada buraya gelen özel harekat personelimiz vardı. Her hangi bir operasyon talimatı alınmamıştı. Sayın Müdürümüz Mustafa Çalışkan telefonla beni bizzat arayarak durumu sordu ve konuya hakim olduğumuzu kapının kilitli olduğunu ve müzakere yaptığımızı arz ettim kendisine. Teslim olun dışarıda zaten askerlerin bulunduğu alanlarda hâkimiyeti kırılmıştı. Kırılmanın ardından son nokta burasıydı. Özel harekâtçılarımız talimat bekliyordu. Biz teslim olun mahiyetinde telkinlerde bulunduk. 15-20 dakika sonra İl Emniyet Müdürümüz telefonla beni aradı her ne olursa olsun operasyonu başlatın diye talimat oldu ve özel harekatçı arkadaşlarımız içeriye girdiler. Operasyon 2.15'de sayın müdürümüzün talimatı alınır alınmaz. Özel harekâtçı arkadaşlarımız kapının önünde bir talimat bekliyorlardı. Müdürlerinden de bir talimat almış olabilirler ve bende arkadaşlar giriyoruz diye bir talimat verdim ve özel harekât polislerimiz iki dakika içinde askerleri ele geçirdik."

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #1

   

  "DOST OLMAYAN UÇAKLAR OLDUĞUNU SÖYLEDİM"

  Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Mehmet Ali Ulutaş, “Darbe girişiminin ardından kısa sürede Atatürk Havalimanı'na geldim. Yaralılar vardı. O sırada Cumhurbaşkanımız Atatürk Havalimanı'na indi ve yanına gittim kendimi tanıttım ve bana dedi ki '28 Haziran'da terör saldırısında nasıl kısa sürede burayı çalıştırdıysanız hemen hizmete açın' dedi ve yaralı vatandaşların yanına gitti onların başını okşadı ve bir şeyler söyledi. Ondan sonra konukevinin odasında dost olmayan uçakların olduğun söyledim bir süre sonra helikopterler üzerimizden geçiyordu" dedi.

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #2

  "SİLAHLARI CUMHURBAŞKANIMIZIN BULUNDUĞU ODAYA ÇEVRİLİYDİ"

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdür Yardımcısı Celal Özuğur darbe gecesi çekilen görüntüleri komisyon üyelerine teslim etti. Darbe gecesi evden yürüyerek havalimanına geldiğini belirten Özuğur, “İnsanlarla beraber yürüyerek havalimanı girişinde tanklar yolu kapatmıştı. Kuleye geldim sayın valim buradaydı içeri kabalalıktı. Cumhurbaşkanımızın inişine yakın bir zamandı insanlar burayı terk etmek istemiyordu. Cumhurbaşkanımızı alıp içeri girdiğimizde salona aldık ailesi başka salona geçtiler. O an dost olmayan helikopter üzerimizde belirleyince Cumhurbaşkanımızın odayı değiştirmesi için ikna ettik. Kuledeki Enver arkadaşımızla konuştu ve 'Niye indirmiyorsunuz' dedi. Enver de tanımsız hiçbir cevap vermiyor ve silahlı dedi. O zaman Cumhurbaşkanımızın ailesiyle diğer odaya geçtik yan odaya geçtik, camdan hepsini görüyorduk. Silahları da tam cumhurbaşkanının bulunduğu odaya çevriliydi. Cumhurbaşkanımız havalimanındaki operasyonu bizzat telefonumdan yönetti."

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #3

  "CUMHURBAŞKANI UÇAKTAN İNDİ, ÜZERİMİZDEN F16 GEÇTİ"

  DHMİ Atatürk Havalimanı Baş Müdürü Şenol Albayrak ise, “Atatürk Havalimanı başmüdürü pistler tamamen karanlıktı. Valinin talimatıyla ışıkları açtırdık mümkün olan en uygun piste ve aprona uçağın park etmesini sağladık. Etraf on binlerce insan vardı. Oranında en emniyetli olanları düşündük. En sakin olan yere indirdik ve Cumhurbaşkanımız uçaktan iner inmez üzerimizden F16 uçağı geçti." dedi.

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #4

  "SAAT 23.35, 8 ASKER KULEYE GELDİ"

  Darbe gecesi Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kontrol Kulesi gece sorumlusu olan Enver Yavuz, darbeci askerlerin kuleyi ele geçirmelerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın o gece Atatürk Havalimanı'na gelişine kadar yaşanılanlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. O gece D ekip şefi olduğunu söyleyen Yavuz, “Niçin burayı ele geçirmeye çalıştılar. Havalimanında tüm operasyonun yapıldığı yer burası. Burası ele geçirilirse bütün operasyon yani iniş ve kalkışlar ister istemez her şekilde duracaktır. O gece 23.35 de kuleye 2 polis ve 7 ila 8 kadar asker geldi. Göreve el koyduklarını söylediler. Yaklaşık 15 dakika sonra kalkışları durdurmamızı söylediler. Kuleye geldiklerinde bize ülkemizin huzuru ve selameti için ordu göreve el koymuştur. Göreviniz şuandan itibaren bitmiştir, görevi biz devraldık dediler. Daha sonra tabi ben olayları ben yetkili amirlerime ilettim. 15 dakika sonra askeri personelin bir kısmı aşağıya indi. Bir Albay vardı, o gitti yerine bir Binbaşı geldi ve hiç ayrılmadı kuleden. Yaklaşık 6 asker burada kontrol kulesinde kaldı. Daha sonra kalkışları tamamen kestiler. Saat 01,30 da polisler de aşağıya indiler. Kulenin giriş kapısının önünde toplandılar askerlerde. Biz operasyon bölgesinde kaldık. Polis kapıya geldiğinde yüksek sesle pazarlıklar başladı. Polis teslim olmaları için onları ikna etmeye çalışıyorlardı. O sırada 3 el ateş edildi. Aşağıda giriş kapısının orada 3 el silah sesi duyduk biz. Sanıyorum askerler, polislerin içeri girmemesi için ateş açtılar. Yaklaşık 15-20 dakika daha konuşmalar sürdü. Daha sonrasında polis içeri girdi. Askerler silahlarını teslim etti" dedi.

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #5

  "HELİKOPTERLE İRTİBAT KURAMAYINCA.."

  Kuledeki askerlerin ellerindeki silahların alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Atatürk Havalimanı'na geldiğini ve o sırada askeri meydandan helikopterlerin havalandığının altını çizen Yavuz, “Sayın Cumhurbaşkanımız devlet konukevi önündeydi. Orada açıklama yaptığı sırada askeri helikopterler meydanın üzerinde devlet konukevi üzerinde uçuş yaptılar. Bizimle konuşması gerekiyordu bu helikopterlerin ancak hiçbir şekilde cevap vermeyince helikopterlerin de darbe girişiminde bulunan askerlerin elinde olduğunu anladık. Sabaha karşı 03.20'de helikopterler sürekli uçuyordu. Daha sonra jetler geldi. Düşük irtifada ses hızına çıkarak ses patlamaları meydana getirdiler. Kuledeki askerler daha sonra dışarıda bekleyen halk tarafından linç edilmemesi için polis askerlere tişört giydirerek kuleden çıkardı. Polislerimiz darbeci askerlere hiçbir şekilde şiddet uygulama" şeklinde konuştu.

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #6

  "KULEDE ASKERLER VARKEN, BAŞ MÜDÜR ARADI"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz gecesi Atatürk Havalimanı'na gelişini de anlatan Hava Trafik Memuru Enver Yavuz şunları söyledi:

  “Kuleyi askerlerle polisler arasında konuşmalar sürerken başmüdürümüz beni aradı ve Cumhurbaşkanımızın buraya geleceğini söyledi. Fakat durum müsait değildi ve 10 dakika içerisinde polisler kuleye girip askerleri kontrol altına aldı. Burası güvenli hale geldi. Fakat apron tarafı dediğimiz pist tarafında vatandaşlar vardı. İnsanlar da bilinçsiz bir şekilde olduğu için aynı tehlikeyi onlar da yaratabilirdi. Bu şekilde biraz Cumhurbaşkanımızın uçağı bekledi. Halk tamamen pistten ve apronlardan uzaklaştırıldıktan sonra emniyete alındı pistler ve Cumhurbaşkanımızın uçağı bu şekilde indi."

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #7

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #8

  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #9


  Darbe Komisyonu Atatürk Havalimanı personelini dinledi #10

  Görüş Bildir