Euro
9.4866
0.05%
Dolar
7.953
0.01%
Altın
462.99
0.22%
Borsa
1.325
0%
Bitcoin
142.200
-5.89%
9ºC
İstanbul
Açık 9 C
  Demirel'in su deposuna benzer anıt mezarı

  Demirel'in su deposuna benzer anıt mezarı

  Dokuzuncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'in anıt mezarı, ziyarete açıldı.
  • DHA
  • 26.09.2019 - 10:09
  • Güncelleme : 26.09.2019 - 10:09

  1965-1993 yıllarında 7 hükümette toplam 10 yıl 5 ay başbakanlık, 1993- 2000 yıllarında ise 7 yıl süreyle cumhurbaşkanlığı yapan Süleyman Demirel, 17 Haziran 2015'te tedavi gördüğü Ankara'daki hastanede solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle 90 yaşında hayatını kaybetti.

  ANITKABİR'DEN SONRA EN BÜYÜK ANIT MEZAR

  Süleyman Demirel, ölümünün ardından doğduğu topraklar olan Isparta'nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de, kardeşi Şevket Demirel tarafından 2000'den itibaren oluşturulmaya başlanan Çalcatepe'deki anıt mezar alanına defnedildi. 58 bin metrekarelik alana kurulu Çalcatepe, Anıtkabir'den sonra kurulduğu alan bakımından Türkiye'nin en büyük anıt mezarı olarak planlandı. Çalcatepe'ye, Demirel'in Türkiye Cumhuriyeti'nin 9'uncu Cumhurbaşkanı olmasını simgeleyen 9 suni gölet yapıldı.

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #1

  Süleyman Demirel'in anıt mezarı ViDEO ARŞiV

  ISPARTA'YI KUŞ BAKIŞI GÖRÜYOR

  Valilik öncülüğünde gerçekleştirilen ihalenin ardından aynı yılın aralık ayında yapımına başlanan anıt mezar, 2 yıllık inşa sürecinin ardından tamamlanarak ziyarete açıldı. Süleyman Demirel için yaptırılan anıt mezar, Demirel Külliyesi'ni çaprazdan görüyor. Atabey ve İslamköy Ovası'na hakim mevkideki anıt mezar, Isparta'yı da kuş bakışı görüyor.

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #2

  'VAV' VE ÇINAR YAPRAKLARININ ÖZEL ANLAMI

  3 bin 500 metrekarelik alana inşa edilen anıt mezarda, Süleyman Demirel'in kabrinin üzerine 2 'vav' harfinin birleşiminden oluşan simge konuldu. 2 'vav' harfinin, Süleyman ve Şevket Demirel kardeşleri simgelediği belirtildi. Bunun hemen yanında yükselen tavan bölümüne, 10 bin çınar yaprağının kalıbı alınarak, tavana tek tek monte edildi. Çınar yapraklarının ise Süleyman Demirel'in, kıraç arazi olan Çalcatepe'nin yeşertilmesi için gösterdiği çabayı simgelediği ifade edildi.

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #3

  MEZARI UZAKTAN GÖRENLER SU DEPOSU SANIYOR

  Mezarın üzerinde bulunan 30 metrelik kuleyi uzaktan görenlerin su deposuna benzettiğini ifade eden Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi Müdürü Osman Siviloğlu, “Ancak öyle değil, bu sarmal görüntü halkı buraya çekmek adına yapılmıştır. Demirel, sağlığında halkı birleştirici ve bütünletirici bir lider olarak kabul edilmişti. Mezarı ziyaret edenler de adeta bu sarmal yapıyla birlikte Demirel'e sarılıyor. 9 adet mini baraj var, 'Barajlar kralı' sıfatına dikkat çekiliyor." diye konuştu.

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #4

  DEMİREL, ANIT MEZAR İÇİN NELER SÖYLEMİŞTİ?

  Süleyman Demirel hayattayken, Isparta'ya gelişinde anıt mezar alanını incelemiş ve şunları söylemişti:
  "Bu proje dünyada bir numunedir. Çalcatepe, geçmişte kayalıklardan ve kıraç topraktan ibaret bir alandı. Kardeşim önderliğinde yürütülen çalışmalar sayesinde bu hale geldi. Buradaki çamlar dünyanın en şanslı çamları. Çamın dünyada sulandığı tek yer burası. Burası Şevket Bey'in eseridir. Benim hemşehrilerim de kendisine kucak açmış, hep yardımcı olmuştur. Kıraç tepe, bugün Türkiye'nin yeşil envanterine girmiştir. Bu bir ülkenin topraklarına yapılabilecek en büyük iyiliktir."

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #5

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #6

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #7

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #8


  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #9

  Demirel in su deposuna benzer anıt mezarı #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir