Denize girdikten sonra haber alınamayan 3 genç bulundu

Denize girdikten sonra haber alınamayan 3 genç bulundu

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü nedeniyle, Gelibolu 'dan Lapseki'ye yüzerek geçmek için denize girdikten sonra haber alınamayan 3 genç bulundu.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla bireysel olarak ''şehitlik ve zafer yüzüşü'' adıyla iki ilçe arasında yüzme programı düzenleyen, öğle saatlerinde Gelibolu'dan denize atladıktan sonra haber alınamayan Mustafa Uçmaz (30), Abdurrahman Esin (21) ile Ulvi Aygün (20), ilçe merkezine 2 kilometre uzaklıktaki Şekerkaya mevkisinde bulundu.

DURUMLARI İYİ

Rüzgarın ve akıntının etkisiyle varış noktası olarak belirledikleri ilçe merkezinden 2 kilometre uzakta karaya çıkmak zorunda kaldıkları ve durumlarının iyi olduğu öğrenilen 3 genç, sağlık kontrolü için Lapseki Devlet Hastanesi'ne götürüldü.

"TEKNE BİZE YETİŞEMEDİ"

Yerel gazeteci Mustafa Uçmaz, "Biz ilk çıkışımızı çok hızlı yaptık. Bu nedenle bizi takip edecek olan tekne, dalgalar nedeniyle bize yetişemedi. Yolu yarıladığımızda Ulvi Aygün'ün karnı şiddetli bir şekilde ağrıyınca onu yalnız bırakmamak için yüzmeye ara verdik. Şiddetli akıntı ve dalgaların da etkisiyle rotamızdan yaklaşık 2 mil günüye doğru sürüklendik. Normalde 6.5 kilometre olan güzergah sapma nedeniyle 10 kilometreye çıktı. Refakat edecek tekne de bizi göremedi. Kıyıya el salladık, bizi görenler oldu, fakat durumu anlayamadı. Ulvi kendini iyi hissedince, yüzmeye devam ettik. Kıyıya 100 metre kala Sahil Güvenlik bizi görüp bota aldı" dedi.

Bu arada, üç gencin kontenjan dolu olduğu için alınmadığı Çanakkale Rotary Kulübü'nce düzenlenen, 'Çanakkale Boğazı'nı Yüzerek Geçme Yarışması ise saat 12.00 sıralarında Çanakkale-Eceabat arasında yapıldı ve saat 14.00 sıralarında da sona erdi.