Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.589
2.07%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C
  Dicle Üniversitesi'nde afiş asma tartışması

  Dicle Üniversitesi'nde afiş asma tartışması

  Dicle Üniversitesi'nde farklı görüşlü öğrenci grupları arasında Kutlu Doğum Haftası'na ilişkin "afiş asma" tartışması yüzünden gerginlik yaşandı.
  • 15.04.2014 - 13:50

  Diyarbakır'da geçtiğimiz yıl Hizbullah'a yakınlığı ile bilinen Bilge Gençlik Kulübü ile BDP'ye yakın Dicle Üniversitesi Öğrenci Derneği'ne mensup öğrenci grupları arasındaki tartışma bir yıl sonra yeniden alevlendi. 

  Üniversitenin yerleşkesi içerisinde yer alan Ziraat, Mimarlık ve Mühendislik Fakültelerinde DÜ Öğrenci Derneği ile Bilgi Gençlik Kulübü üyeleri arasında Kutlu Doğum Haftası etkinliğine ilişkin "afiş asma" tartışması yüzünden tartışma çıktı.

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #1

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #2

  GÜVENLİK GÜÇLERİ OLAYLARA MÜDAHALE ETTİ

  Polisin zamanında müdahalesiyle kavgaya dönüşmeyen gerginlikten sonra basın açıklaması yapmak amacıyla Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi önünde toplanan grup, Fen Edebiyat Fakültesi'ne kadar yürüdükten sonra burada basın açıklaması yaptı.

  Açıklamanın ardından fakülte binasına giren öğrenciler, pencere, kapı, pano ve turnikelere zarar verdi. Gerginliğin artması üzerine binaya giren güvenlik güçleri öğrencilere müdahale ederek, bazılarını gözaltına aldı.

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #3

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #4

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #5

  BDP'Lİ İL BAŞKANI FAKÜLTEYE GİRMEYE ÇALIŞTI

  Gözaltına alınan öğrenciler polis minibüslerine bindirilerek, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Öte yandan BDP İl Başkanı Zübeyde Zümrüt de olay yerine gelerek, fakülte binasına girmek istedi. Ancak polis Zümrüt'e izin vermedi.

  Dicle Üniversitesi nde afiş asma tartışması #6

  GEÇEN YIL DA OLAY ÇIKMIŞTI

  Geçen yıl 8 Nisan'da DÜ Mimarlık Fakültesi kantininde DÜ Fuar ve Kongre Merkezi'nde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla düzenlenecek konferansın bildirisinin dağıtıldığı sırada farklı görüşlü iki öğrenci grubu arasında başlayan tartışma bıçaklı kavgaya dönüşmüştü. Çıkan olaylarda 3'ü güvenlik görevlisi 7 kişi yaralanmış, 60 kişi gözaltına alınmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir