Euro
15.6014
0.42%
Dolar
13.8021
0.61%
Altın
787.96
0.18%
Borsa
1.92
0.48%
Bitcoin
704.356
-3.01%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 16 C

  Diyanet'ten şehit ailelerine yardım kampanyası

  Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şehit aileleri ve terör mağdurlarına yardım kampanyası başlattıklarını açıkladı.
  • AA
  • 04.02.2016 - 20:39
  Diyanet'ten şehit ailelerine yardım kampanyası

  diyanet

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle Güneydoğu'da terörden mağdur vatandaşlar, Bayırbucak Türkmenleri ile Suriyeli ve Iraklı mülteciler için başlatılan "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" isimli yardım kampanyasına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  YARDIMLARI HATIRLATTI

  Diyanet İşleri Başkanlığındaki toplantıda Görmez, hem maddi hem de manevi boyutları bulunan, ancak manevi kısmının daha önemli olduğu bir kampanyayı duyurmak için bir arada olduklarını söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının milletin hayır elini birçok kampanyayla dünyanın muhtelif yerlerine ulaştırdığını belirten Görmez, Endonezya, Haiti, Afrika, Somali, Gazze, Arakan ve Pakistan gibi yerlere yapılan yardımları hatırlattı.

  Diyanet'ten şehit ailelerine yardım kampanyası VİDEO

  ŞEHİT AİLELERİ VE TERÖR MAĞDURLARINA YARDIM KAMPANYASI

  Görmez, "Şimdi Yaraları Sarma Zamanı" başlığıyla yeni bir kampanya başlattıklarını kaydederek, şehit aileleri, terör mağduru vatandaşlarla Türkiye'ye sığınan Bayırbucak Tükmenleri hakkında üç önemli çağrı yapacağını ifade etti.

  Birinci çağrısının, şehitlerin aileleriyle ilgili olduğunu vurgulayan Görmez, "Bugün özellikle ve öncelikle şehit ailelerimizin yaralarını sarma zamanıdır. Onlar bizler için evlatlarını feda ettiler. Gelin hep birlikte milletçe biz onlara evlat olalım, dualarımızı onların dualarına katalım. Özellikle şehitlerimizin emaneti yavrularımıza sahip çıkalım. Kederli eşlerinin daima yanlarında olalım. Bize düşen, onların ardından bıraktığı emanetlere bu hayatı kolaylaştırmak, hayata tutunma ve ayakta kalma gücü aşılamaktır" diye konuştu.

  "TERÖRLE ÖRSELENEN RUHLARI BİRLİKTE TEDAVİ EDELİM"

  Terörün çirkin yüzünün, bütün o bölgeleri yaşanmaz hale getirdiğine işaret eden Görmez, şöyle konuştu:

  "Şimdi hep birlikte biz evsize ev, yuvasıza yuva olalım' diyoruz. Dünyadaki bütün mazlumlara sahip çıkan milletimiz, bugün terör mağduru vatandaşlarımızı yalnız bırakmayacaktır. Gelin, terörle örselenen ruhlarını birlikte tedavi edelim. O kazılan çukurları hep birlikte şefkatli ellerimizle kapatalım, üzerine çiçekler dikelim. Evinden, yurdundan koptuğu için garipleşen bütün yüreklere milletçe dokunalım, kulaklarındaki silah seslerini hep birlikte unutturalım"

  Diyanet ten şehit ailelerine yardım kampanyası #2

  BAYIRBUCAK TÜRKMENLERİNİ DE UNUTMADI

  Görmez, üçüncü çağrısının da son günlerde şekilde olarak Türkiye'ye sığınan Bayırbucak Tükmenleriyle ilgili olduğunu belirtti.

  Daha önce Suriye'den, Türkiye'ye sığınanların bulunduğunu hatırlatan Görmez, millet olarak ayrım yapmadan herkese kucak açtıklarını kaydetti.

  Görmez, Türkmen Dağı'ndaki Bayırbucak Türkmenleri'nin önce kendi yurtlarını savunmak için mücadele ettiğini vurgulayarak, "Ancak son haftalarda içeriden dahili harici bombalamaların ardından pek çoğu bugünlerde sınırlarımızdan ülkemize hicret etmeye başladılar. Bugün onların da yaralarını sarma zamanıdır" dedi.

  CUMA GÜNÜ BÜTÜN CAMİLERDE KAMPANYA BAŞLAYACAK

  Devletin mutlaka bütün bu konularda üzerine düşeni yapacağına dikkati çeken Görmez, ancak aziz milletin birbirinin yaralarını bizzat sarması ya da sarmaya yardımcı olması ülkenin birliği, dirliği, kardeşliği ve geleceği için çok daha önemli olduğunu söyledi.

  Görmez, "Buradan bütün iş adamlarımızı, sanayicimiz ve esnafımızı, sanayi ve ticaret odalarımızı, sendikalarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, sanatçılarımızı ve milletimizin her ferdini 'Şimdi Yaraları Sarma Zamanı' isimli yardım kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum" dedi.

  "ŞEHİT AİLELERİNİN YARALARINI SARMA ZAMANI"

  "Şimdi şehit ailelerinin yaralarını sarma zamanıdır" diyen Görmez, kampanya hakkında bilgi vererek, yardımların SMS yoluyla doğrudan banka hesaplarına havaleyle il ve ilçe müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubelerinden yapılabileceğini açıkladı.

  Görmez, doğrudan SMS ile yardım yapmak isteyenlerin "YARASAR" yazıp 5601 gönderebileceğini kaydetti.

  Ayrıca cuma günü bütün camilerde bu maksatla yardım kampanyası düzenleneceğini duyurarak, bu haftaki hutbenin başlığının da "Şimdi Yaraları Sarma Zamanıdır" şeklinde olduğunu söyledi.


   


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir