Diyarbakır'da güvenlik koridoru oluşturuldu
Ajanslar

Diyarbakır’ın 6 mahallesinde 2 Aralık’tan bu yana hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve PKK’lıların etkisiz hale getirilmesi için getirilen sokağa çıkma yasağı sürüyor.

ÖZEL KORİDOR

Diyarbakır Valiliği, ilçede mahsur kalan vatandaşlar ile teslim olmak isteyen PKK’lıların çıkışını sağlamak için 1.5 saatlik bir koridor oluşturdu.

AMBULANSLAR HAZIR BEKLEDİ

Saat 15.30’den, 17.00’ye kadar verilen süre içinde çıkmak isteyenleri güvenlik güçleri, Savaş Mahallesi Yenikapı Sokak üzerinde bekledi. Bu sürede olası hasta ve yaralıları tedavi edilmesini sağlam için doktor ve 112 Acil Servis ekipleri de ambulanslarla hazır bekletildi.

TÜRKÇE VE KÜRTÇE ANONSLAR

Polis ekipleri süre içinde çıkmak isteyen sivil vatandaşlar ile teslim olmak isteyen PKK’lılara sık sık Türkçe ve Kürtçe, gerekli güvenlik önlemlerini alınarak, koridorun oluşturulduğu anonsları yaptı. Anonslarda şöyle denildi:

"Dikkat, dikkat, Sur İlçesi operasyon bölgesinde bulunan vatandaşlarımıza son çağrımız. Dört Ayaklı Minare tarafından güvenlik koridoru oluşturulmuştur. Bu koridoru kullanarak çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımız, oralardan çıkış yapmak isteyen vatandaşlarımız için gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır. Ayrıca bu koridorun sonunda 112 acil servis görevlileri de bulunmaktadır. Bu koridoru kullanarak çıkacak olan vatandaşlarımız güvenli bir şekilde hasta ya da yaralı olanlar hastanelere intikal ettirilecektir. Sizlere sunulan bu fırsatı değerlendirmenizi öneriyoruz."

KORİDORDAN ÇIKAN OLMADI

Açılan güvenlik koridorunun Saat 17.00’de sonlanması planlanırken, güvenlik kuvvetleri süreyi uzatarak anonsları tekrar etti. Ancak yapılan tüm anonslara rağmen koridordan çıkan olmadı. Saat 17.18’e kadar bekleyen güvenlik kuvvetleri ile sağlık ekipleri sokaktan çıkan olamayınca bölgeden ayrıldı.