Diyarbakır'da vatandaş ihbarı faciayı önledi

Diyarbakır'da vatandaş ihbarı faciayı önledi

Diyarbakır Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, "22 Kasım 2012 günü saat 19.40 sıralarında Diyarbakır-Bingöl karayolu Lice ilçesi Kayacık/Serince köyü yol ayrımında 4-5 kişilik şüpheli bir grup şahsın bulunduğu ihbarının gelmesi üzerine Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca Mobil Jandarma Özel Harekat Timi ile kobra zırhlı araçları ilgili bölgeye sevk edilmiştir. Güvenlik güçleri bölgeye ulaştıklarında bölücü terör örgütü PKK/KCK mensuplarının yol üzerinde hareket halinde oldukları tespit edilmiş, şahıslara 'dur' ihtarında bulunulmuş ve şüpheli şahısların dur ihtarına ateşle karşılık vermesi üzerine güvenlik güçleri ile teröristler aralarında çatışma çıkmıştır. Daha sonra bölgede yapılan aramada 1 bölücü terör örgütü PKK/KCK mensubu terörist, 1 adet bixi marka makinalı silah ve 50 adet mermi ile birlikte ölü olarak ele geçirilmiştir" denildi.

Açıklamada, olay bölgesi ve yakın çevresinde arama-tarama ve keşif faaliyeti yapıldığı belirtilerek, "Diyarbakır-Bingöl karayolu üzerinde Serince köyü yol ayrımında 1 metre genişliğinde 0,5 metre uzunluğunda ve 0,5 metre derinliğinde bir çukur, yaklaşık bin metre kablo (500 metresi düzenek bağlantısı yapılmamış toprağa gömülü şekilde), 3 adet 12 kilogramlık büyük tüp (ağızları kesik ve içleri Anfo tipi patlayıcı madde -Amonyum nitrat ve petrol ürünü karışımlı ve A-4 patlayıcı ile güçlendirilmiş- ile dolu), patlatılmak üzere hazırlanmış 1 adet el yapımı patlayıcı düzeneği, bölücü terör örgütü mensuplarına ait 6 adet sırt çantası ele geçirilmiştir. Ayrıca Jandarma Bölge Komutanlığınca ilave Jandarma Özel Harekât Timleri bölgeye sevk edilmiş ve yine 7. Kolordu Komutanlığı'nca da 2 adet taarruz helikopteri görevlendirilerek bölücü terör örgütü mensuplarının muhtemel kaçış istikametlerine ve içerisine kaçtıkları ormanlık alana yönelik takip icra edilmiştir.

Olay bölgesinde gerekli adli tahkikatın yapılması maksadıyla patlayıcı imha ekipleri, mayın arama köpek timi ve diğer güvenlik unsurları gönderilmiştir" ifadeleri yer aldı.

ELE GEÇİRİLEN SİLAH, MÜHİMMAT VE MALZEMELER

Açıklamada, arazide yapılan arama tarama neticesinde ve bulunan 6 terörist sırt çantası içerisinde, "1 adet bixi uzun namlulu suikast silahı, 50 adet bixi silah mermisi, 1 adet walter marka 9 mm, çapında tabanca ve 2 adet şarjörü, 2 adet el bombası, 324 adet BKC fişek (mayonu ile birlikte ), 58 adet 7,62 mm kaleşnikof piyade tüfek fişeği, 2 adet el telsizi, 1 kilogram A-4 patlayıcı, 2 adet elektronik uzaktan kumandalı cihaz, 10 adet elektronik devre, 2 adet el yapımı patlayıcı anahtar sistemi, 16 adet elektrikli fünye ( 3'ü tüplerin üzerinde patlatılmak üzere hazırlanmış), bol miktarda el yapımı patlayıcı dokümanları, patlayıcı madde devre şemaları, 2 adet akım ölçer cihazı, 4 adet pil, 1 adet pointer, 100-150 gr toz esrar, 1 adet kaliteli çadır, 6 adet met- terörist yatağı, 1 takım ayakkabı tabanlığı, 2 adet kazma, 1 adet kürek ve 1 adet levye ( büyük ), 6 adet siyah şemsiye (İHA'lardan kaçınmak için), muhtelif kışlık giyim malzemesi ve uyku tulumu, 1 adet Sony marka video kamera, 1 adet Delil Amed kod adlı E. B. adına sözde HPG kamplarında düzenlenmiş diploma, 2 adet HPG yerel birlikler çalışma kılavuzu, 4'üncü Stratejik Dönem ve Devrimci Halk Savaşı kitabı, muhtelif miktarda doküman, bol miktarda mutfak ve yaşam malzemesi" ele geçirildiği belirtildi.

Olayla ilgili soruşturma ve kaçan teröristlerin yakalanmasına yönelik çalışmaların hava unsurlarının desteği ile devam ettirildiği kaydedildi.