Diyarbakır'ı kana bulayacaklardı-Video

Diyarbakır'ı kana bulayacaklardı-Video

KAZA YAPMIŞ MİNİBÜSTEN MÜHİMAMT ÇIKTI

Diyarbakır Silvan karayolunda terk edilmiş bir minibüste terör örgütü PKK'ya ait olduğu belirlenen çok sayıda mühimmat ele geçirildi.Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, Özel Harekat Şube Müdürlüğü bahçesinde yaptığı açıklamada, dün gece saat 23.00 sıralarında Silvan İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen rutin devriye görevi sırasında Diyarbakır Silvan karayolunda toprak yol üzerinde kaza yapmış ve terk edilmiş vaziyette bir minibüs bulunduğunu söyledi.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Minibüste bomba imha ekiplerince yapılan aramada 10 roketatar sevk fişeği, 10 RPG 7 roketatar mühimmatı, 19 sevk fişeği kılıfı, 7,62 milimetre çapında 8 bin 470 fişek ve 3 bin 960 biksi mermisi ele geçirildiğini ifade eden Toprak, ''Ele geçirilen bu malzemelerle Diyarbakır ve metropol illerde gerçekleşmesi muhtemel birçok terör olayının önüne geçildi'' dedi.

Toprak, PKK/KCK terör örgütünün kırsal alanda ve özellikle şehir merkezlerinde eylemlerin yoğunlaştırılması için, önem verdiği günleri bir fırsat olarak gördüğünü ve alt kadrolarını, gönderdiği talimatlarla şiddet eylemlerine yönlendirmeye çalıştığını ifade ederek, bölücü örgütün Şemdinli ve Eruh baskınlarıyla ilk silahlı eylemlerini gerçekleştirdiği 15 Ağustos'a büyük önem atfettiğine dikkati çekti.

Örgütün kırsal alanda yapılan başarı operasyonlar neticesinde kaybolan moral ve motivasyonu özellikle metropol illere yapacakları sansasyonel eylem ve etkinliklerle kazanma gayreti içerisinde olduğunu belirten Toprak, ''Bu kapsamda ilimizde iftar saatlerine denk getirilerek güvenlik güçlerine yönelik kanlı saldırılar yapmayı hedefleyen örgüt mensuplarının engellenmesi ve yapılacak saldırıların önüne geçilebilmesi için tüm güvenlik güçlerimiz teyakkuza geçirilerek, güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılmıştır. Terörle mücadele eden güvenlik birimlerimiz bu tür olayları engellemek için büyük bir özveri ve gayretle çalışmaktadır'' diye konuştu.

"ADLİ SORUŞTURMA SÜRÜYOR"

Vali Toprak, bir gazetecinin, ele geçirilen mühimmatın ne tür eylemlerde kullanılacağı yönündeki sorusu üzerine, mühimmatın, 15 Ağustos'ta ve ileriki tarihlerde terör örgütünün Diyarbakır'da gerçekleştirmeyi planladıkları kanlı eylemlerde kullanılacağının bazı istihbarat raporlarından da anlaşıldığını söyledi.

Konuyla ilgili adli soruşturmanın sürdüğünü ifade eden Toprak, şöyle dedi:

''Adli soruşturma sürüyor. Eldeki bilgiler çerçevesinde minibüsün plakası ve sürücüsünün kim olduğu gibi konular araştırılıyor. Araç kaza yapmış ve terk edilmiş. Bu mühimmatları başka bir yere nakletmeye çalışmış ancak yapamamış olabilirler. Çünkü emniyet birimlerimizin arazi hakimiyeti bakımından kontrolleri söz konusu. Aracın plakası ve diğer bilgilerle ilgili bir açıklama yapmamız şimdilik mümkün değil. Bu roketatarlar zırhlı araçları delmek için kullanılıyor. Biksi ve kalaşnikof mermilerini de biliyorsunuz. Ama özellikle RPG-7 roketinin cinsi zırhlı araçları delmeye yönelik. Tabii bunu son günlerde çevre ülkelerde meydana gelen olaylar, ülkemizde gerçekleştirilen olaylarla birlikte geçmişte Diyarbakır'daki birtakım beklentilerle analiz ettiğimizde ne olduğu ortaya çıkmış oluyor. Bunu o manada değerlendirmek gerekiyor. Bu silahların istihbarat raporlarının da doğrultusunda terör örgütünün Diyarbakır'da gerçekleştirmeyi planladığı eylemlerinde kullanılmak üzere yola çıktığını değerlendiriyoruz. Silahlar Rus ve Çin malı. Bu vesileyle sıkıntılı bazı olayları da böylece önlemiş olduk.''

HAİN PLANLAR

Gazetecilerin Diyarbakır'da dün gece polis merkezine düzenlenen silahlı saldırıya ilişkin sorusu üzerine Toprak, Şehitlik Polis Merkezi'ndeki ek binaya açılan ateş sonucu olay yerinde 22 boş kovan mermisi bulunduğunu, bunlardan 5'inin binaya isabet etiğini söyledi.

Toprak konuyla ilgili takibin sürdüğünü ifade ederek, ''Şu anda yakalanan yok. Ancak biz bulacağımızı ümit ediyoruz. Bazı gelişmeler var. Bugün olmazsa yarın mutlaka yakalanacak. Biz istiyoruz ki vatandaşımızın, emniyet güçlerimizin başına herhangi bir sıkıntı gelmeden bu hain planları ortadan kaldıralım. Çünkü olayları iftar saatine, vatandaşın yoğun olduğu zamanlara denk getiriyorlar. Dün geceki saldırı da çocukların, insanların yoğun olarak bulunduğu bir alanda gerçekleştirildi. Güvenlik birimlerimizin dikkati ile herhangi bir can kaybı ve zayiat yaşanmadı'' dedi.