Petrol
87.89
2.71%
Euro
19.6901
0.31%
Dolar
18.6371
0.01%
Altın
1.073
-0.29%
Borsa
4979
0.00%
Bitcoin
326.111
1.51%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C
  Doğu Akdeniz'deki doğalgaz rezervi

  Doğu Akdeniz'deki doğalgaz rezervi

  KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon feet küplük doğalgaz rezervi saptandığını söyledi.
  • DHA
  • 17.12.2019 - 15:54

  Türkiye, Doğu Akdeniz'de uzun zamandır sondaj faaliyetlerine aralıksız bir şekilde devam ediyor.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ortaya koyduğu kararlılıkla devam eden çalışmalar; Rumlar, Yunanistan ve tüm Avrupa tarafından tepkiyle karşılandı.

  Türkiye'nin bölgedeki çalışmalarını sona erdirmesi istense de bölgede geri adım yok.

  KKTC Enerji Bakanı, bölgedeki doğalgaz rezervlerine ilişkin önemli bir bilgi paylaştı.

  ULAŞILMAMIŞ REZERV MİKTARI

  Şimdiye kadar Doğu Akdeniz'de 107 trilyon feet küplük rezerve ulaşıldığını açıklayan KKTC Enerji Bakanı Hasan Taçoy, "Bu da şu demektir, ortada keşfedilmemiş, ulaşılmamış 3.9 katrilyon feet küplük bir rezerv var." dedi.

  Doğu Akdeniz'deki petrol rezervi VİDEO

  TÜRKİYE DENGE UNSURU

  Bölgede Türkiyesiz bir adım atılamayacağına işaret eden Taçoy, "Birçok ülke bölgede konuşlanmaya çalışmaktadır. Türkiye'nin bölgede denge unsuru olması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Türkiye, bölgede denge unsuru olmazsa, bu Güney Doğu Akdeniz havzası bir Yunan gölüne dönecektir." dedi.

  ORTAMI GEREN ANLAŞMALAR..

  Kıbrıs Rum tarafının Doğu Akdeniz için yaptığı anlaşmalara da dikkat çeken Taçoy, "Rumların, İsrail'le Yunanistan ile yapmış olduğu anlaşmalar, bunu cazibe olarak gören Fransa ve İtalya'nın Kıbrıs adasına gerek askeri olarak gerekse ekonomik varlıklara sahip çıkmak için gelmeleri olayı çok daha farklı noktalara götürecektir ve ortamı gerecektir." diye konuştu.


  Görüş Bildir