Döner satışında hijyen ve güvenilirlik sertifikası
AA

Son günlerde ortaya çıkan dönerle ilgili hilelere yeni önlemler geliyor...

Uluslararası Döner Federasyonu (UDOFED) Genel Başkanı Mehmet Mercan,  UDOFED'in 2020'ye ilişkin yol haritasının anlatıldığı basın toplantısında, döner üretim sürecinin çiftlikten çatala kadar denetimli olduğunun tüketici tarafından bilinmesi için sertifikasyon uygulaması getireceklerini belirtti.

Döner satışında hijyen ve güvenilirlik sertifikası

Mercan, yaptığı konuşmada, Türk dönerinin yapısının ve toplum sağlığının korunması için çalışmaları tüm hızıyla sürdürdüklerini dile getirerek, bu kapsamda önemli çalışmalara imza attıklarını bildirdi.

Döner satışında hijyen ve güvenilirlik sertifikası

SERTİFİKA UYGULAMASI GELİYOR

UDOFED tarafından döner üretiminin çiftlikten çatala kadar denetimli olduğunu belirtmek için sertifikasyon uygulaması getireceklerini ifade eden Mercan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu konudaki çalışmalarımız 6 aydır sürüyor. Çalışmalarımızı bitirme aşamasındayız. 2020 yılı içerisinde uygulamayı üye markalarımızın zincir restoranlarında hayata geçireceğiz. Bu sertifika sayesinde, tüketilen dönerin elde edildiği hayvanın kulak küpe numarasından tutun da tabağa gelene kadar geçirdiği tüm süreçlerin denetimli olmasını sağlayacağız. Tüketici, UDOFED tarafından üye dönercilere verilen karekodu cep telefonlarından okutarak yediği dönerin hangi süreçlerden geçtiğini görebilecek."

Mercan, karekod sayesinde kesilen hayvanın sağlıklı olması, etlerin soğuk zincirde saklanması, hijyen, hile, tağşiş, taklit ve katkı gibi konularda güvence verilmiş olacağını vurguladı.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)