Engin Çeber'in koğuşunda keşif yapılacak

Engin Çeber'in koğuşunda keşif yapılacak

Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde ''işkence ve kötü muamele'' sonucu öldüğü iddiasına ilişkin davaya bakan mahkeme, Çeber'in öldüğü belirtilen Metris Kapalı Cezaevi'ndeki koğuşunda, tutuklu sanıklar ve taraf avukatlarının katılımıyla keşif yapılmasına karar verdi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Fuat Karaosmanoğlu, Selahattin Apaydın, Nihat Kızılkaya ve Sami Ergazi ile 15 tutuksuz sanık katıldı. Engin Çeber'in kardeşleri Erdal ve Erdem Tekin ile annesi Kamile Tekin de duruşmada hazır bulundu.

MAHKEME HEYETİ KEŞİF YAPILMASINA KARAR VERDİ

Duruşmada söz alan sanık avukatları, yeniden bilirkişi raporunun alınması ve olay yerinde keşif yapılmasını isteyerek tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talep etti. Çeber ailesinin avukatlarından Taylan Tanay da, bilirkişi raporu istemenin yargılamayı uzatmaktan başka bir şey olmadığını ifade ederek, daha önce hazırlanan Adli Tıp Kurumu raporunun yeterli olduğunu belirtti.

Mahkeme heyeti, Metris Kapalı Cezaevinde B-8 Koğuşu'nda 14 Mayıs 2012 tarihinde keşif yapılmasına, keşfe tutuklu sanıkların ve tarafların hazır bulunmasına karar vererek, maktül Engin Çeber'e ait raporların, iddianamenin, sanık ile tanık savunmalarının Adli Tıp Kurumu'na gönderilerek, Çeber'de meydana gelen beyin kanamasının kronolojik olarak ne zaman ve nasıl oluştuğu hakkında rapor hazırlanmasına karar verdi.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi'nin bozma kararına uyulmasına kararlaştıran mahkeme heyeti, Çeber'in kardeşi Erdal ve Erdem Tekin ile annesi Kamile Tekin'in davaya müdahillik talebini kabul etti. Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların üzerlerine atılı suç vasfı, mevcut delil durumu göz önüne alınarak bu hallerinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.