Erdoğan suikastı sanıkları serbest bırakıldı

Erdoğan suikastı sanıkları serbest bırakıldı

Başbakan Tayyip Erdoğan'a yönelik suikast hazırlığı içinde oldukları iddiasıyla 2008'de yakalanan 2 DHKP-C'li hakkında 4,5 yılda hüküm verilmeyince sanıklar, tutukluluk süreleri dikkate alınarak tahliye edildi.

İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 24 yıldan 55 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan sanıkların avukatları, 16 Ağustos 2012'de müvekkillerinin 3'üncü Yargı Paketi kapsamında serbest bırakılması için başvurdu. Talebi 19 Ağustos'ta değerlendiren mahkeme, Asuman Akça ve Hamit Dönmez'in serbest bırakılmasına karar verdi.

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan haberde, Arda Akın, mahkemenin, aynı davada örgüt üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan Erkan Sönmez, Cengiz Karakaş, Nadir Çınar ve Oktay Kelebek'in de tahliye edildiğini bildirdi. Erdoğan'a suikast planladıkları iddiasıyla da yargılanan diğer tutuklu sanıklar Özgür Barış Çelik, Deniz Şah ve Zeynel Kalanç'ın avukatları da mahkemeye müvekkilleriyle ilgili tahliye talebi dilekçesi verdi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün 15 Şubat 2008'de düzenlediği operasyonda örgütün silahlı kanadının sorumlusu olduğu ileri sürülen Asuman Akça ile birlikte Hamit Dönmez yakalanmıştı. Soruşturmayı genişleten polisler, 15 Mart 2008'de 2'nci operasyonu düzenlemiş ve bu kez Özgür Barış Çelik, Deniz Şah ve Zeynel Kalanç isimli şüphelileri gözaltına almıştı. Bulunan belgeler arasında ayrıca Erdoğan'ın, Üsküdar, Emniyet Mahallesi, Gürgen Sokak'taki evinin krokileri ve bu krokiler üzerinden kaçış güzergâhını gösteren çeşitli belgeler bulunmuştu.