Ev temizledikleri çamaşır suyu hayatlarını kararttı

Ev temizledikleri çamaşır suyu hayatlarını kararttı

Olay, 4 ay önce Kahramanmaraş'a bağlı Afşin ilçesi Beyceğiz mahallesinde meydana geldi. Taşhan ve Gürbüz ailesi çamaşır suyu ile mutfakta temizlik yaptı. Daha sonra aspiratörü temizlemek için çamaşır suyu ve yağ çözücüyü aynı anda kullanan aile sıvının metale teması ile ortaya çıkan gazdan zehirlendi. Yaşanan olayda anne Saliha Taşhan (60), gelinleri Zeynep Taşhan (27), damadı Yusuf Gürbüz (30) ve kızları Tuğba Gürbüz (25) etkilendi.

BİR KİŞİ ÖLDÜ BİR KİŞİ YOĞUN BAKIMDA

Akşam saatlerinde fenalaşan Zeynep Taşhan Afşin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Daha sonra sırasıyla Saliha Taşhan, Yusuf Gürbüz ve Tuğba Gürbüz fenalaşarak yine Afşin Devlet Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan tahlillerde zehirlenmenin fark edilmediğini iddia eden baba Hüseyin Taşhan, serum verilerek evlerine geri gönderildiğini söyledi. Daha sonra daha da fenalaşan aile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi hastanesine kaldırıldı. Aile fertlerinden Tuğba Gürbüz tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Taşhan ailesinin damadı Yusuf Gürbüz ve anne Saliha Taşhan ise, 4 ay komada kaldıktan sonra hastaneden taburcu edilirken, gelinleri Zeynep Taşhan hala komada yaşam mücadelesi veriyor.

"SERUM VERİP VERİP GÖNDERDİLER BİZİ"

Hastaneden taburcu olan ve o anları anlatan anne Saliha Taşhan; "Cuma günü kızım ve gelinim mutfağı temizliyorlardı. Çamaşır suyu ile mutfağı temizlediler ve aspiratörün başına geldiler. Gelinim Tuğba Gürbüz aspiratörün çok yağlı olduğunu söyledi ve benden yağ çözücü istedi. Ben de verdim. Ondan sonra nasıl sıktılar nasıl yaptılar bilmiyorum. Damadım Yusuf Gürbüz de dışarıda araba yıkıyordu. O da mutfağa gelmiş. Dördümüz de o iki ilacı teneffüs etmişiz. Ondan sonra gelin rahatsızlandı balkona yattı, kızım Tuğba'da rahatsızlandı ve Afşin Devlet Hastanesine gittiler. Serum verip verip geri gönderdiler. Burada oyaladılar bizi. Bir gün sonra tekrar hastaneye gittiler. Orada doktor atar damarda zehir tespit etmiş. Kızım ve gelinimi acil Kahramanmaraş'a sevk ettiler. Daha sonra ben rahatsızlandım. Beni de direk Kahramanmaraş'a sevk etmişler. Ondan sonrasını da hatırlamıyorum" dedi.

"BİZ YANDIK KİMSE YANMASIN"

Kullanılan iki kimyasala herkesin dikkat etmesini isteyen ailenin babası Hüseyin Taşhan ise, "Akşamüzeri yapılan ev temizliği sonucunda yorgun düşüp biraz yattılar. Saat 11 gibi gelinim istifra etmesi sonucu onu Afşin Devlet Hastanesi'ne götürdük. Oksijen ve serum verdikten sonra iyileşti diyerek eve geldi. Sonra bir diğer kişi rahatsızlanarak hastaneye götürüldü. Ertesi gününde kızım da rahatsızlandı onu da hastaneye götürdük. O da aynı şekilde oksijen bağlayıp serum verildikten sonra iyi oldu diyerek taburcu edildi. Bir gün sonra yine aynı rahatsızlıkla bu sefer üçü hastaneye götürüldü. Sonrasında Kahramanmaraş'taki 3 farklı hastaneye sevk ettiler. Hastanenin dışarısında beklerken eşimin de rahatsızlaşıp hastaneye sevk edildiğini öğrendik. 3 hastane arasında mekik dokumaktan leyla mecnun olduk. Maddi ve manevi yönden yıprandık. Eşim 35 gün hastanede kaldı. 24 gün yoğun bakımda kaldı. Hastaneden çıktığında eşimi tanıyamadım. Şuanda damadım için hazırlıklı olun hayatını kaybedebilir dediler. Kızım Sütçü İman Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yatarken ishale yakalandı. 4 ay 5 gün sonra kızımı kaybettik. Gelinim şuanda 5 aydır hiç konuşmadan baygın bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyor. Hanımım ve damadım taburcu oldu, kızım vefat etti, Gelinimin durumu kritik. Kızımın ölüm nedenine damar genişlemesi diyorlar. Biz hüzünlüyüz çileliyiz. Bütün vatandaşlara sesleniyorum evlerinde aspirin, yağ çözücü, hipo, tuz ruhunu bulundurmasınlar. Kullanırlarsa da çok dikkatli olsunlar. Onlar metallere değdiği zaman kimyasal silah oluyormuş. İlaçların kutularını aldık bütün hastanelere ibraz ettik ve ilaçların kutularını Afşin polis karakoluna verdik. Otopsi raporu Adana'ya gitti 1 ay sonra gelir dediler ama hala onu bekliyoruz. Biz yandık kimse yanmasın" diye konuştu.

"BU İLAÇ FİRMASI CEZASINI ÇEKSİN"

Kardeşinin ölümüne neden olan temizlik ilaçlarının incelenmesini talep eden Tuğba Gürbüz'ün ablası Sümeyra Tecır ise, "Marmaris'ten geldim, 2 aydır buradayım, hastalarımla ilgileniyorum. Sağlık bakanımızdan gelinimiz olan Zeynep Taşhan'ın daha iyi bir yerde daha iyi imkanlarda tedavi görmesini istiyoruz. Onu da kaybetmek istemiyoruz. Şuanda Sütçü İman Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi görüyor. Bu ilaç firmasının cezasını çekmesini ve daha fazla kimsenin canının yanmasını istemiyoruz. İnsanların ömrü bu kadar ucuz değil. Bir ilacın böyle bir etki yapmasına inanamıyoruz" dedi. Öte yandan iddiaları değerlendirmesini istediğimiz Afşin Devlet Hastanesi yetkilileri konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.