Petrol
113.9
1.76%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.208
-1.58%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Faruk Çelik twitter'den cep numarası paylaştı

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, birlik, oda ve kooperatiflerle ilgili olarak üreticilerle telefonla görüştü.
  • 07.03.2016 - 14:19
  Faruk Çelik twitter'den cep numarası paylaştı

  Faruk Çelik twitter den cep numarası paylaştı #1

  Bakan Çelik, bu sabah saat 09.30’da 0 530 104 37 80 no'lu hattan kendisini arayan üreticilerin talep ve sorunlarını dinledi.

  Yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmeleri çerçevesinde Bakan Çelik’i arayan bir üretici, birliklere performans denetimi sisteminin getirilmesinin olumlu olabileceği yönündeki görüşlerini iletti. Üretici, bu uygulamaya geçilmesiyle beraber birliklerin üreticilere ne şekilde katkı sağladığının tespit edilebildiği bir sistemin oluşturulabileceğini ifade etti.

  Faruk Çelik twitter den cep numarası paylaştı #2

  ÜRETİCİLER ŞİKAYET VE ÖNERİLERİNİ PAYLAŞTI

  Üreticilerin ve birliklerin devletten aldıkları teşvik ve desteklerin projeye dönüşüp dönüşmediğinin etkin biçimde takip edilmesi gerektiğini de belirten üretici, ayrıca hayvan hastalıklarıyla mücadele gibi konularda deneyimli veteriner hekimlerin, kırsal kesimde görevlendirilmesi yönündeki talebini de iletti.

  Diyarbakır’dan arayan bir üretici de birlik ve kooperatif üyelerine yönelik destek kapsamında hayvan aldıklarını ancak gelinen noktada verim alamamaları ve hayvanlarının telef olması sonucunda borçlarını ödeyemez duruma geldiklerini ifade etti. Bölgede benzer sorunlar yaşayan başka üreticilerin de olduğunu belirten üretici, borçlarının yapılandırılması ile ilgili devletten destek beklediklerini belirtti. Bakan Çelik, bu konuda bir çalışma yapılması talimatında bulundu.

  Faruk Çelik twitter den cep numarası paylaştı #3

  Manisa’dan arayan bir üretici ise tarımsal elektrik ödemeleri konusundaki sıkıntılarını dile getirdi. Söz konusu ödemelerin her ay değil de 6 ay gibi daha uzun periyotlarda gerçekleştirilmesine yönelik taleplerini ileten üreticiye Bakan Çelik, bu konunun Bakanlar Kurulu’nda ele alınabileceğini söyledi.

  Çankırı’da büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ile ilgili bir birliğin üyesi olduğunu belirten başka bir üretici ise, birliklerin sayılarının azaltılarak tek çatı altında toplanmasının sektöre katkı sağlayacağına yönelik görüşlerini iletti. Üreticinin, desteklerin birlikler yoluyla değil, direkt üreticiye verilmesine yönelik talebi üzerine ise Bakan Çelik, konuyla ilgili gerekli değerlendirmelerin yapılacağını söyledi. Daha önce iki kez hayvancılık olmak üzere, gübre ve yemde KDV indirimi, çeltik, süt ve su ürünleri konularında üreticilerin ve ilgili sektörün talep ve sorunlarını dinleyen Bakan Çelik'in telefonla görüşme uygulaması önümüzdeki günlerde de sürecek.  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir