Euro
9.6724
0.69%
Dolar
8.0666
0.74%
Altın
461
1.48%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
498.100
-1.51%
12ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 12 C

  FETÖ üyesi olduğu iddia edilen savcı, suçu FETÖ'ye attı

  FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan eski savcı Murat Demir, ASELSAN davasıyla ilgilenirken tayininin çıkarılarak engellediğini söyledi.
  • DHA
  • 21.07.2017 - 09:58
  FETÖ üyesi olduğu iddia edilen savcı, suçu FETÖ'ye attı

  ASELSAN'da mühendislerin ölümüyle ilgili o dönem soruşturmayı yürüten ve Aksaray Cumhuriyet Savcısı iken FETÖ/PDY üyeliği iddiasıyla tutuklanan eski savcı Murat Demir, ASELSAN soruşturmasını sürdürmesinin FETÖ tarafından engellendiğini öne sürdü.

  "AKTİF ŞEKİLDE ÇALIŞIRKEN TAYİNİM ÇIKARTILDI"

  Murat Demir ifadesinde, ''Bu dosya ile ilgili aktif şekilde çalışırken tayinim çıktı. Dosya elimden alındı. Bu dosyada bazı şüpheli durumların ortaya çıkmasının engellenmesi için tayinimin çıkartıldığını düşünüyorum. Bu tayinimde yine FETÖ örgütünün mensuplarının rolü olduğunu düşünüyorum” dedi.

  DARBE GİRİŞİMİNİ CUMHURİYET BAŞSAVCISINA İLETMEDİ

  Aksaray’da 15 Temmuz darbe girişiminde nöbetçi olarak görev yapan Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, darbe girişimini Cumhuriyet Başsavcısı'na iletmediği için o gece görevden uzaklaştırıldı ve yerine başka bir savcı nöbetçi olarak atandı. Daha sonra HSYK'nın bir çok savcı ve hakim için çıkardığı kararnameyle açığa alındı ve hakkında çıkan yakama kararının ardından gözaltına alınıp, 'FETÖ/PDY üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Savcı Demir'in diğer hakim ve savcılarla birlikte Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'nde yargılanacağı belirtildi.

  ASELSAN SORUŞTURMASI

  Eski savcı Murat Demir'in, FETÖ/PDY üyeliği soruşturması sırasında Ankara'da görev yaptığı sırada Türkiye kamuoyunda önemli yer alan ASELSAN mühendislerinden uzak mesafede daha etkili bir kanas silahı, F-16 ve milli tank projeleri üzerinde çalışan Hüseyin Başbilen'in 7 Ağustos 2006'da boğazı ve bileği kesilmiş olarak aracının içinde ölü bulunmasıyla ilgili yürüttüğü soruşturma hakkında ifade verdiği ortaya çıktı.

  "DOSYA ELİMDEN ALINDI"

  Mühendis Hüseyin Başbilen ile ilgili soruşturmayı 2011 yılında yürütmeye başladığını belirten Demir'in, ifadesinde suçu FETÖ'ye atarak savunmasını yaptığı görüldü. Demir ifadesinde şöyle dedi: “ASELSAN’da çalışan mühendislerin ölümü ile ilgili soruşturmayı 2011 yılından itibaren yürütmeye başladım. Bu dosyada, ölen mühendis Hüseyin Başbilen’in intihar etmiş olamayacağına dair raporu dosyaya koydurdum. Yine Hüseyin Başbilen’le ilgili adli tıptan rapor talep edip bu raporun dosyaya girmesini sağladım. Bu dosya ile ilgili aktif şekilde çalışırken tayinim çıktı. Dosya elimden alındı. Bu dosyada bazı şüpheli durumların ortaya çıkmasının engellenmesi için tayinimin çıkartıldığını düşünüyorum. Bu tayinimde yine FETÖ örgütünün mensuplarının rolü olduğunu düşünüyorum.”

  ÖNEMLİ DAVALARIN SORUŞTURMASINI YÜRÜTTÜ

  Eski Savcı Murat Demir, 2010 referandumundan sonra eski Genelkurmay Başkanı Kenan Evren'in yargılandığı '12 Eylül Darbesi', Başbakanlık ofisinde bulunan böcek (dinleme cihazı), dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün doçentlik başvuru dosyalarının Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) çalınması gibi önemli soruşturmaları da yürüttü. Demir, 8 yıl Adalet Bakanlığı Başmüfettişliği görevinde de bulundu.

  'SARAYIN UŞAKLARI' HESABINDAN YAPTIĞI PAYLAŞIMLAR DİKKAT ÇEKMİŞTİ

  Eski Savcı Demir'in Cumhuriyet Savcısı T.A. ile birlikte, darbe girişiminden önce FETÖ soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Ayhan Demir hakkında, ''Bu işin ucu bize varabilir. Bu Ayhan Savcı'yı bir araştıralım yarın onun hakkında delil olur'' diye konuştukları ve soruşturmayı yürüten savcıya takibe aldıkları, hakkında asılsız iddialar yaymaya başladıkları ileri sürüldü. Eski savcı Demir ve T.A.'nın, darbeden 4- 5 ay öncesinden itibaren de, 'Sarayın Uşakları' adlı twitter hesabından FETÖ operasyonlarını yıpratmak, hedef saptırmak, emniyet ve adliye arasında gerginliğe neden olacak asılsız bilgi ve dedikodular paylaştıkları iddia edildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir