Petrol
88.73
-0.06%
Euro
18.2012
-0.14%
Dolar
18.5252
-0.13%
Altın
1.012
-0.12%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.373
1.68%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  FETÖ'cü 'Murakıp' Hasan Pakır tutuklandı

  FETÖ'nün asker yapılanmasının denetimini yapmakla görevli olduğu iddia edilen "Murakıp" Hasan Pakır, tutuklandı.
  • AA
  • 13.09.2016 - 23:29
  FETÖ'cü 'Murakıp' Hasan Pakır tutuklandı

  FETÖ cü Murakıp Hasan Pakır tutuklandı #1

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca FETÖ'nün asker yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, bir şüphelinin ifadesi doğrultusunda yeni delillere ve isimlere ulaşıldı.

  FETÖ MURAKIP SİSTEMİYLE ASKERİ PERSONELİ TAKİP EDİYORDU

  Soruşturma kapsamında ifadesi alınan bir şüpheli, kendisinin örgütteyken Harp Okulu öğrencilerinin tüm işleriyle ilgilendiğini anlatarak, ''Öğrenciler mezun olduktan sonra 'Murakıp' sistemi dediğimiz askeri personeli takip eden cemaat içi yapıya devir edilmiş ve bir daha da görüşmemiz yasaklanmıştır. Çünkü mezuniyet sonrası Harp Okulu öğrencileri ile irtibatı devam ettirmek örgüt içerisinde ihanet sayılmaktadır. 1994 yılından sonra Murakıp dediğimiz ve subaylarla ilgilenen ekip sorumluları mesleki görünümlerini değiştirdiler. Cemaatteki görevlerini bırakarak gerçekten esnaflık yapmaya başladılar. Bu işler, cemaatin vermiş olduğu sermaye ile paravan olarak kurulmuştu.'' dediği belirtildi.

  MURAKIPLAR GÜLEN'LE GÖRÜŞÜP SUBAYLARIN KILIÇLARINI HEDİYE EDİYORDU

  İfadesinde, ''Murakıp'' olarak bildiği kişilerin de ismini de verdiği belirtilen şüpheli, ''murakıpların'' Harp Okulu’ndan mezun olan subayları örgüt elebaşısı Fetullah Gülen ile görüştürdüklerini, bu görüşmelerde bazı subayların kılıçlarını Gülen’e hediye ettiklerini, Gülen’in de onlara çeşitli hediyeler takdim ettiğini iddia etti.
  Söz konusu şüphelinin ifadesi doğrultusunda harekete geçen savcılık, şüpheli ''Murakıp'' Hasan Pakır hakkında gözaltı kararı verdi. Adresinde bulunamayan şüpheli Pakır, yurt dışına çıkış yaparken yakalandı. Ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

  MURAKIP ADANA'DA DEMOKRASİ MİTİNGİNE KATILDIĞINI SÖYLEDİ

  Şüpheli Pakır hakimlik ifadesinde, örgütün 1990-1991 yılında toplantılarına katıldığını belirterek, 15 Temmuz darbe girişimi ardından Adana’da demokrasi mitinglerine katıldığını iddia etti. İfadesinde, yurt dışına çıkmak üzereyken yakalanmasını kabul eden şüpheli Pakır, ''Üsküdar'da bir iş yerim var. Bununla ilgili yurt dışına çıkacaktım. Kaçma amacım yoktur.'' dedi.


  Görüş Bildir