Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
342.500
-1.31%
32ºC
İstanbul
Güneşli 32 C

  Fındıkta küf paniği

  Fındık üreticileri arasında, yoğun kar yağışı ve don hasarından sonra şimdi de küf paniği başladı.
  • İHA
  • 28.05.2015 - 17:11
  Fındıkta küf paniği

  Fındıkta küf paniği #1

  Geçen yıl zirai don afeti yaşayan fındık üreticileri, şimdi de fındık çotanaklarının ve ağaçların dış kısmını saran küf hastalığının görülmesi ile karşı karşıya. Bu durum üreticiler arasındaki endişeyi arttırdı.

  KÜF HASTALIĞI İLE MÜCADELE ARAŞTIRMASI

  Fındık Araştırma İstasyonu tarafından ise küf hastalığıyla mücadele için çeşitli ilaç araştırmalarının devam ettiği belirtildi. Yapılan araştırmalar sonucunda, küf hastalığına etki edecek bazı ilaçların halen denenme aşamasında olduğunu belirten Giresun’daki Fındık Araştırma İstasyonu Müdürü Gökhan Kızılcı, hastalık ve korunma yöntemleriyle ilgili bilgi verdi.

  BİTKİNİN FOTOSENTEZİNİ ENGELLİYOR

  Kızılcı "Hastalık tamamen yaprakları kaplayarak bitkinin fotosentez yapmasını engelliyor. Ciddi bir hastalık. Eğer gerekli zirai mücadele yapılmazsa ürüne zarar vererek dökülmesini sağlıyor. Bu hastalık değişen mevsim şartlarından dolayı bölgemizde görülmeye başlamıştır. Halk arasında küf hastalığı olarak bilinen bu hastalık diğer bir adıyla mantar hastalığıdır. Bu hastalıkla ilgili bir süredir araştırmalar yapmaya başladık. Bazı ilaçlar bulduk ancak ilgili bakanlıktan ruhsat alınması gerekmektedir. Ancak üreticilerimize kısa vadede küf hastalığıyla ilgili kükürtlü ilaç kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra bu hastalığın ilk başladığı yerler dip sürgünleridir. Buralar iyice temizlenmeli ve bahçeden uzaklaştırılmalıdır. Dip sürgünlerini temizleyip bahçede bırakırsak gelecek yıl hastalığın devam etmesine fırsat vermiş oluruz” dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir