Petrol
94.33
-3.89%
Euro
18.2989
-0.55%
Dolar
17.957
0.14%
Altın
1.027
-1.10%
Borsa
2857
-0.25%
Bitcoin
436.614
-1.08%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 24 C

  Foça'da Hayırsız Ada olarak bilinen adanın adı değişiyor

  Foça'da üzerinde bir şey yetişmediği için "Hayırsız Ada" olarak bilinen adanın adı "Atatürk Adası" oluyor.
  • 14.04.2014 - 16:45
  Foça'da Hayırsız Ada olarak bilinen adanın adı değişiyor

  Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, Ölçme Değerlendirme Birimi tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü Sınav Komisyonu’nun hazırladığı sorularla 10 Nisan’da Performans Takip Sınavı yaptı.

  Foça da Hayırsız Ada olarak bilinen adanın adı değişiyor #1

   

  "ATATÜRK ADASI" CEVABI ADANIN İSMİNİ DEĞİŞTİRDİ

  7’nci sınıflara yönelik A kitapçığında 13’üncü Türkçe sorusunda, "Medeniyetlerin çıkış merkezi olan Foça adını sularında yaşayan Akdeniz foklarından alır. Mitolojide de yeri olan Siren Kayalıkları’nı da içinde barındıran adalar görülmeye değer yerlerdir. Ancak bir ada vardır ki içlerinde görenleri gerçekten şaşırtır: ’Hayırsız Ada.’ Yerli halkın üzerinde bir şey yetişmediği için böyle adlandırdığı ancak bir tepeden bakılacak olursa Atatürk’ün profilden görüntüsüne benzeyen bu ada gerçekten merak uyandırıcıdır. Bu manzarayı görenlerin ’Atatürk Adası’ dediği de oluyor oraya." tanımdan sonra paragrafta 4 şıktan hangisine değinilmediğine yanıt istendi. Bunlar arasında ’C’ şıkkındaki "Herkesin adaya aslında Atatürk Adası demesi gerektiği" doğru kabul edildi.

  "ADANIN SİLÜETİ TÜRK HALKINA BİR MESAJ"

  Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Ardahan’ın Damal ilçesi Gündeş köyü Karadağ sırtlarına 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında vuran Atatürk silüeti ile en batısı olan Foça’daki bir adada aynı silüetin oluşmasını Türk halkına anlamlı bir mesaj olarak niteledi.

  "ATATÜRK ADASI OLARAK RESMİYET KAZANMASINI SAĞLAYACAĞIM"

  Gökhan Demirağ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Konuyu belediye meclisimize getireceğim ve adanın ’Atatürk Adası’ olarak resmiyet kazanmasını sağlamaya çalışacağım." ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir