Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

Foça ilçesinde, önceki gün askeri aracın geçişi sırasında gerçekleştirilen ve bir askerin şehit olduğu bombalı terör saldırısı nedeniyle teröre lanet yürüyüşü düzenlendi.

Foça Belediyesi'nin çağrısıyla düzenlenen yürüyüş için TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi merhum Reha Midilli'nin Barbaros Bulvarı'ndaki evinin önünde ellerinde Türk bayrakları ile toplanan vatandaşlar, Demokrasi Meydanı'na kadar ''Kahrolsun PKK'', ''Ne mutlu Türküm diyene'', ''Şehitler ölmez vatan bölünmez'' sloganları atarak yürüdü.

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

Yürüyüşe, saldırıda ağır yaralanan askeri servis aracının şoförü Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen'in babası Cengizhan Özmen de katıldı.

BALIKÇILAR KIYIDAN DESTEK VERDİ

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ile çok sayıda sivil toplum örgütü yöneticisinin de katıldığı yürüyüşe, balıkçı tekneleri de kıyıdan eşlik etti.

Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

Demokrasi Meydanı'nda sona eren mitingin ardından yapılan basın açıklamasında, ilk konuşmayı saldırıdan yaralı olarak kurtulan Uzman Çavuş Hasan Furkan Özmen'in babası Cengizhan Özmen yaptı.

Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

Terör saldırısının ardından gösterilen birlik ve beraberlik nedeniyle tüm halka teşekkür ettiğini ifade eden Özmen, ''Terör lanetlidir. Teröristler mezarlarında dahi rahat uyuyamayacaklardır'' dedi.

ALAN: TERÖR, İNSANİ DEĞERLERİ TEHDİT ETMEKTEDİ

Emekli TRT Spikeri Fikret Alan tarafından okunan basın açıklamasında ise Foça'da askerlere yapılan saldırının, ülkenin bütünlüğüne, ulusal birliğe yapılan bir saldırı olduğu belirtilerek, şöyle denildi:

Foça'da teröre lanet yürüyüşü-Video

''Bugün Türkiye üzerinde oynanan oyunları iyi görmek, doğru değerlendirmek ve buna göre sağlıklı, öz güvenimize yakışır önlemler almak gerekmektedir. Türkiye üzerinde oynanan pek çok oyun vardır ve oyunların her biri büyük senaryonun birer parçasıdır. Terör, en kutsal insan hakkı olan yaşam hakkını hedef almakta ve insani değerleri tehdit etmektedir.

Terörün amacı sarsıcı olaylarla toplumsal bir travma ve yılgınlık yaratmaktır. Hak ve özgürlükleri, kardeşlik duygularını yok ederek, kinle, kanla ve nefretle dolu yeni dönemlerin kapısını açarak, kölesi oldukları emperyalistlere, ülkeleri kanlı kelleler olarak sunmaktır. Yaşadıklarımızdan almamız gereken dersler vardır. Yurdumuzda kirli amaçlar uğruna gerçekleştirilen kanlı olayların tümünü ve Foça'da 9 Ağustos günü yaşanan terör olayını şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz. Şehitlerimize rahmet, acılı ailelerine ve sevenlerine dayanma gücü, yaralılarımıza acil şifalar, büyük ulusumuza baş sağlığı diliyoruz.''

Basın açıklamasından sonra hep birlikte 10. Yıl Marşı okuyan katılımcılar, terör örgütünü lanetleyen sloganlar atarak meydandan ayrıldı.