Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
476.204
0.37%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi

  Gazi Galtalı Mustafa’nın torunu Kemal Benli, Çanakkale Savaşlarından kalan emanetleri sergilemek için evini müzeye çevirdi.
  • AA
  • 25.04.2016 - 03:59
  Gazi torunu evini müzeye çevirdi

  Melbourne'de Çanakkale, Filistin ve Yemen gazilerinden Galtalı Mustafa’nın torunu Kemal Benli, Avustralya’da gezdiği müzelerde Çanakkale Savaşları ile ilgili yeterince hatıra göremeyince, dedesinden kalan ve kendi gayretleri ile topladığı emanetlerle evini müzeye çevirmeye karar verdi.

  Henüz aktif olarak hizmet vermeyen müze evde, Osmanlı döneminden derlenen yüzlerce emanet yer alıyor.

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi #1

  "ÜÇ TANE ŞEY GÖRMEK ÜZÜCÜ"

  Benli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, müzeye çevirdiği evinde sergilediği emanetleri, gazi dedesi ve onun arkadaşlarının yanı sıra Almanya, İngiltere ve Avustralya’dan temin ettiğini söyledi. Emanetlerin hem ailesi hem de Avustralya’daki Türk gençleri için büyük taşıdığını ifade eden Benli, "Melbourne’deki müzede sadece bir tane bayrağımız, küçük bir resim ve bir de Kızılhaç çantası var. Koskoca müzede üç tane şey görmek epey üzücü." dedi.

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi #2

  Savaşın üzerinden yüz yıl geçmesine rağmen hala şehit ve gazilerin emanetlerinin toplanıp hak ettiği gibi gelecek kuşaklara aktarılamadığını dile getiren Benli, "Yüz sene geçmesine rağmen yeni objeleri topluyoruz. Aksi halde çürüyüp gidiyor.’’ şeklinde konuştu.

  "BU HATIRALARI YAŞATMAK İSTİYORUZ"

  Osmanlı tarihini ve Çanakkale’yi, hem Türklere hem de Avustralyalılara tarihi emanetlerle tanıtmayı hedeflediğini, bu yüzden evini 9 odalı bir müzeye dönüştürmeye karar verdiğini dile getiren Benli, "Şehitlerimizden kalan bu hatıraları yaşatmak istiyoruz." dedi.

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi #3

  Avustralya’ya 1969 yılında Beypazarı’ndan ailesi ile birlikte göç eden ve Melbourne’de kuaförlük yapan 4 çocuk babası Kemal Benli, Osmanlı'dan Çanakkale Savaşlarına kadarki dönemden derlediği emanetlerden oluşan müze evini yakın bir zamanda ziyarete açmaya hazırlanıyor.

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi #4

  Gazi torunu evini müzeye çevirdi #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir