Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.338
0.35%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  Güneş enerjisiyle çalışan yüzde yüz yerli İHA üretildi

  Yerli İHA'nın test sürüşü başarıyla tamamlandı.
  • 05.11.2013 - 08:07
  Güneş enerjisiyle çalışan yüzde yüz yerli İHA üretildi

  Güneş enerjisiyle çalışan yüzde yüz yerli İHA üretildi #1

  TAN-100 adı verilen İHA'lar güneş enerjisi desteğiyle 120 dakika havada kalabiliyor. Keşif, gözlem ve haberleşme gibi ihtiyaçları karşılaması hedeflenen İHA'ların test uçuşları başarıyla gerçekleştirildi.

  İLK KEZ SONUCA ULAŞILDI

  Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesinde faaliyet gösteren TK3-Teknik, TÜBİTAK'ın sağladığı yaklaşık 200 bin TL'lik destekle, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Teknoloji Merkezi'nde güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracı (İHA) geliştirdi.

  Proje danışmanı Prof. Dr. Ünver Kaynak, TAN-100 olarak adlandırdıkları yüzde yüz yerli İHA hakkında bilgi verdi. Kaynak, güneş enerjili İHA projesinde Türkiye'de sonuca ulaşan ilk firma olduklarını belirtti.

  2 İHA HİZMETE HAZIR

  Kaynak, 7 kişilik ekiple tamamladıkları projeyle elektrik motorlu ve enerjisinin yüzde 30'unu güneş enerjisinden sağlayan, ileri kompozit malzemeden yapılmış 2 adet İHA geliştirdiklerini kaydetti. İHA'ların uçuş testlerini başarıyla tamamladıklarını belirten Kaynak 'Uçak Google Earth üzerine işaretlenen alanlara otomatik pilotla rahat bir şekilde ulaşabiliyor' dedi.

  GECE UÇUŞU YAPABİLİR

  İHA üzerinde halen geliştirme sürecinin devam ettiğini dile getiren Kaynak, azami kalkış ağırlığı 18 kg olan mevcut sistemin sadece batarya desteğiyle 90 dakika, güneş enerjisi destekli olarak 120 dakika havada kalabildiğini kaydetti.

  İHA'ların şu anki haliyle sadece gündüz görüntüsü alabildiğini belirten Kaynak, 'İhtiyaca göre seçilecek yüksek çözünürlüklü kamera ve uzun menzilli haberleşme sistemleri vasıtasıyla gündüz depolanan enerjinin kullanımıyla geliştirilecek sistem gece de görüntü alabilir ve yer kontrol sisteminden anlık rota takibi yapılabilir' dedi.

  ATMOSFERDE YOLCULUK İÇİN UYGUN

  Prof. Dr. Ünver Kaynak, yüksek teknolojili panel kullanımıyla araçların yüzde 100 güneş enerjisinden beslenen şekle dönüştürülmesini hedeflediklerini kaydetti. Uzun menzilli İHA'lara TAI tarafından geliştirilen ANKA hava aracının güzel bir örnek olduğunu dile getiren Kaynak, 'ANKA tasarım hedeflerine göre 12-18 saat havada kalabilir ve 30 bin fit yüksekliğe kadar çıkabilir. Eğer atmosferin daha üst tabakalarına çıkılmak isteniyorsa, dünyadaki benzerlerine paralel olarak gereken yatırım yapıldığında güneş veya hidrojen enerjisi kullanan sistemler buna en uygun imkânı vermektedir' diyerek sözlerini tamamladı.

  KİMLİK KARTI:

  TAN-100

  YAKIT: Güneş enerjisi ve batarya

  GÖREV: Keşif, gözlem, haberleşme ve ölçüm

  ÜRETEN: TK3-Teknik

  AĞIRLIK: 18 KG

  UÇUŞ SÜRESİ: 120 dk (Batarya 90 + güneş 30dk)


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir