Havalimanında köpek timi
Ajanslar

KÖPEK

Atatürk Havalimanında Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri uçuşları aksamaması için gece gündüz aralıksız çalışıyor.

KÖPEKLER İÇİN ÖZEL TİM

Atatürk Havalimanında göçmen kuşlarla birlikte aprona giren köpeklerde uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Atatürk Havalimanı'nda oluşturulan özel bir ekip, aprona ve piste giren köpeklerle 24 saat mücadele ediyor.

DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak, "Apron Trafik Şefliğinde köpeklerle mücadele eden bir grubumuz var" dedi.

BARINAKLARDAN KAÇAN KÖPEKLER APRONA GİRİYOR

Atatürk havalimanı yakınında bulunan hayvan barınaklarından kaçan veya bırakılan köpekler Atatürk Havalimanı apronuna girerek uçuş trafiğini olumsuz etkiliyor. Geçen yıl yaptıkları çalışmalarla havalimanı apronuna giren ve girmeye çalışan 90'a yakın köpeği yakalayan ekipler, bu yılın ilk 4 ayında yakaladıkları köpek sayısı 20'ye yaklaştı.

Atatürk havalimanında yakalanan köpekler barınaklara veya havalimanına uzak bir yere bırakılıyor. Köpeklerin, havalimanına girme ihtimali yüksek olan bölgelere 9 adet metal kafes yerleştirildi. Havalimanı çevresindeki hayvan barınaklarından bırakılan ve kaçan köpekler havalimanı apronuna girmesi nedeniyle zor anlar yaşan ekiplerin, titizlikle yürüttüğü çalışmalara zaman zaman İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ekipleri de destek veriyor.

Havalimanında köpek timi

7 GÜN 24 SAAT MÜCADELE

Yürütülen çalışmalarla ilgili olarak bilgi veren DHMİ Atatürk Havalimanı Başmüdürü Timur Alp Bayrak, "Pist üzerinde bulunan bütün ne varsa hayvanlar dahil diğer malzemelerin dahil uçaklar için büyük tehdit oluşturuyorlar. Çok büyük bir arazideyiz. Köpeklerde bütün tedbirler alınmış olmasına rağmen, tel örgülerle her taraf kapatılmış olmasına rağmen zaman zaman havalimanından içeri girebilmekteler. Piste çıkıp uçaklara zarar vermesini engellemek için Apron Trafik Şefliğinde köpeklerle mücadele eden bir grubumuz var. Sadece kuşlar ve köpeklerle ilgili olarak temin ettiğimiz arazi aracımız var, 7 gün 24 saat esasına göre çalışan köpekler ve kuşlarla mücadele eden. Bunlar hem devriye usulü çalışıyorlar hem de pilotlardan ya da kuleden gelecek talepler doğrultusunda gerek köpekler gerekse kuşların bulunduğu yere gidip bu hayvanların piste girmesine engelliyorlar" diye konuştu.

EN ZARARSIZ ŞEKİLDE YAKALANIYOR

Havalimanına giren köpekleri zarar vermeden yakalamaya özen gösterdiklerinin altını çizen Bayrak, "Yakalanan köpekler kafes sistemiz var. Kafeslere tuzak sistemi ile yakalıyoruz en zararsız şekilde Büyükşehir Belediyesi'nden de yardım alarak köpekler uyuşturucu iğnelerle uyuşturulup zarar verilmeden havalimanın dışındaki hayvan barınaklarına gönderiliyor" dedi.

UÇAKLAR PAS GEÇMİŞTİ

Özellikle geçtiğimiz yıl Atatürk Havalimanı pistine giren köpekler nedeniyle hareketli anlar yaşanmış Porto-İstanbul seferini yapan THY uçağı, inişinin ardından piste giren köpeklerden birine çarpmıştı. Uçağın iniş takımlarına çarpan köpek ölürken iniş yapacak olan 3 uçak pisti pas geçerken, bazı uçaklarda havada tur atmak zorunda kalmıştı.