Euro
15.1848
-0.57%
Dolar
13.4312
-0.30%
Altın
792.12
-0.19%
Borsa
1926
-4.22%
Bitcoin
463.295
-5.45%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C
  İGDAŞ mağdurlarından EPDK'nın soruşturma kararına destek

  İGDAŞ mağdurlarından EPDK'nın soruşturma kararına destek

  Başlatılan soruşturmayı memnuniyetle karşılayan vatandaşlar, fazla kesilen fatura bedellerinin iadesini istedi.
  • İHA
  • 06.05.2020 - 15:30

  Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), koronavirüs sürecinde mevzuata aykırı fatura düzenlediği tespit edilen İGDAŞ ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

  İstanbul’da ikamet eden doğalgaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerini değerlendiren EPDK, İGDAŞ’ın mevzuata aykırı sürelerde abonelerine fatura düzenlediğini tespit etti.

  40-45 GÜNLÜK FATURA KESİLDİ

  Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'ne göre, abonelere çıkarılacak faturaların ortalama 25 günden az, 35 günden fazla olmaması gerekirken, İGDAŞ’ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği belirlendi. Bunun üzerine EPDK, konuyla ilgili soruşturma başlattı.

  İGDAŞ mağduru vatandaşlardan EPDK'ya destek VİDEO

  İGDAŞ mağdurlarından EPDK nın soruşturma kararına destek #1

  "BİZE FAZLA YAZILDIĞINI DÜŞÜNÜYORUM"

  Doğalgaz abonesi vatandaşlar ise faturalarının yüksek geldiğinden şikayet ederek duruma tepki gösterdi.

  Yüksek fatura geldiğini anlatan Kazım Menteş isimli vatandaş, “Faturalarım kışa göre daha fazla geldi. Kışın İGDAŞ’a 300 lira verirken şu an 370 lira fatura ödedim. Bize fazla yazıldığını düşünüyorum, yakmadım kombim kapalıydı. Bu şartlarda hakkımı da helal etmiyorum. Bunu kimle görüşeceğiz bilmiyorum ama Cumhurbaşkanımıza sesleniyorum muhakkak bu durum çözülsün, vatandaşa yazık. Doğru düzgün çalışmıyoruz faturalardan yana çok mağduruz.” dedi.

  900 LİRALIK FATURA

  Bir başka doğalgaz kullanıcısı Enes Türkmen ise “Ben de doğalgaz kullanıcısıyım. 47 günlük fatura hesaplanmış 900 lira gelmiş. En yüksek faturam da şubatta gelmiş o da 347 liraydı. Şimdi gelen 47 gün 900 lira. Bu kadar kullanmadık fazla. Ben de şikayet ettim dönüş bekliyorum.” diye konuştu.

  İGDAŞ mağdurlarından EPDK nın soruşturma kararına destek #2

  "140 LİRAYI GEÇMİYORDU, BU AY 315 LİRA GELDİ"

  Aziz Kasırga isimli vatandaş ise fatura tepkisini, "Ben aylık olarak bilançomu takip ederim. Ocak ayından mart ayına kadar 140 lirayı geçmiyordu. Bu ay 315 lira geldi ve ben itirazımı yaptım, İGDAŞ’a resmi yazı da yazdım. Fazla yazıldı çünkü ortalamasını aldım. Onlar elleri cebinde kıyaslama yapıp gittiler. Soruşturma açmışlar, güzel. Ben şahitliğe de giderim, delillerimle giderim.” ifadeleriyle gösterdi.

  "FAZLA ALINAN PARALARIN İADESİNİ İSTİYORUZ"

  Erdal Tavla, “Benim doğalgaz faturam ortalama aylık 200 lira geliyordu ama bu ay 350 lira gibi bir rakam geldi. Biz de bundan şikayetçiyiz. Bence fazla yazıldı, biz normalde çoğu zaman gündüzleri evde kimse olmadığı için doğalgazı en düşük derecede kullanıyoruz. Başlatılan soruşturmayı da doğru buluyoruz. Talebimiz fazla alınan paraların iade edilmesi.” şeklinde konuştu.

  İGDAŞ mağdurlarından EPDK nın soruşturma kararına destek #3

  "340 LİRA GELEN FATURA 450 LİRA GELDİ"

  Faturasının beklediğinden yüksek geldiğini söyleyen Bulut Işık da “340 lira gelen fatura 450 lira geldi. Fazla fatura kesildiğini düşünüyorum. Çünkü her zaman yaktığımız faturanın bir üstü geldi. Buna bir çözüm bulmaları lazım. Sayaçları okumadan direkt faturayı yazıyorlar. Bu nedenle de faturamız yüksek geliyor." dedi.


  Görüş Bildir