Petrol
111.19
0.22%
Euro
17.2729
-0.14%
Dolar
16.0945
0.12%
Altın
965.77
-0.05%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
480.662
1.88%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  İlk silahlı eylemi yapan PKK'lının heykeli dikildi

  Diyarbakır Lice'de PKK'nın ilk silahlı eylemini yapan isimlerden biri olan Mahsum Korkmaz'ın heykeli dikildi.
  • 16.08.2014 - 09:59
  İlk silahlı eylemi yapan PKK'lının heykeli dikildi

  İlk silahlı eylemi yapan PKK lının heykeli dikildi #1

  PKK 15 Ağustos 1984'te Eruh ve Şemdinli'yi basıp 1 askeri şehit ederek silahlı terör olaylarını başlatmıştı. Bu olayların 30. yıldönümünde PKK'lı teröristlerin gömüldüğü Diyarbakır Lice'deki sözde 'Şehit Harun Şehitliği'nde tören düzenlendi.

  MAHSUM KORKMAZ'IN HEYKELİ DİKİLDİ

  Eruh ve Şemdinli baskınlarını yapan PKK'lı teröristlerin başı Mahsum Korkmaz'ın mezarlığın girişindeki dev heykelin açılışı da bu tören sırasında yapıldı. Tören sırasında güvenlik güçleri herhangi bir müdahalede bulunmadı.

  ÖLÜM EMRİNİ ÖCALAN VERDİ İDDİASI

  1993-1995 yılları arasında Cizre’de işlenen faili meçhul cinayetlerin sorumlusu olarak 2009’da tutuklanan Emekli Albay Cemal Temizöz, "Siyasallaşan PKK Terörü" isimli kitabında, PKK’daki iç hesaplaşmalar ve bölücü örgüt üyelerinin itiraflarına yer veriyor, Temizöz, PKK’nın önde gelen isimlerinden Mahsum Korkmaz’ın ölüm emrinin Öcalan tarafından verildiği iddia ediyor. Konu kitapta şöyle anlatılıyor: "Agit(K) Mahsum Korkmaz, 40 kişilik HRK grubuyla 8 Mart 1986 tarihinde Gabar Dağı’nda köyüne yakın bir yerde iken güvenlik güçlerinin pususuna düştü. Pusu bölgesinden kurtulmayı başaran grubun ön tarafındakiler. Agit (K) arkada, arkadakileri de ön taraftadır diye bölgeden uzaklaştılar. Ancak grubun önemli bir eksiği vardı, Agit (K) Mahsum Korkmaz tabanca ile sırtından vurularak öldürülmüştü. Terör örgütü cephesinde bir sır gibi kalan bu ölümün infazını aslında Abdullah Öcalan vermişti.

  İlk silahlı eylemi yapan PKK lının heykeli dikildi #2

  "ÖCALAN KENDİSİNE RAKİP OLARAK GÖRDÜ"

  ‘En iyi Mahsum Korkmaz ölü Mahsum Korkmaz’ mantığı ile gelecekte kendisine çok önemli bir rakip olarak gördüğü Agit (K)’in ölüm emrini kuryeler vasıtasıyla çok güvendiği Şırnak Çetinkaya köyünden Selim (K) Fevzi Aydın’a ulaştırdı. Fevzi Aydın’da fırsatını bularak çatışmada Agit (K)’yı öldürdü. Bu olaydan bir yıl sonra da (1987) Fevzi Aydın örgütün İran sorumlusu yapıldı. Halen akibeti bilinmiyor. Eğer PKK terör örgütü müzahir çevreler bir hakikat peşindeyseler işte hiçbir yerde yazılmayan ve ifade edilme cesareti gösterilmeyen bu hakikati bir yere not etmelidirler."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir