Irak Türkmen Cephesi lideri Konya'da

Irak Türkmen Cephesi lideri Konya'da

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Kerkük ziyareti sırasında Kerkük'le Konya'nın kardeş şehir olması kararının ardından, Irak Türkmen Cephesi Genel Başkanı Erşat Salihi başkanlığındaki bir heyet, teşekkür ziyareti amacıyla Konya'ya geldi.

İlk olarak Konya Valisi Aydın Nezih Doğan'ı makamında ziyaret eden heyet, daha sonra Konya'nın merkez Meram Belediyesi'nce düzenlenen programa katıldı.

Burada konuşan Salihi, Irak Türkmenleri'nin gönlünde Türkiye'nin, Türkiye'nin gönlünde de Irak Türkmenleri'nin ayrı bir yerinin olduğunu söyledi.

Bu sevdanın milli tarih ve mirastan kaynaklanan bir sevda olduğunu ifade eden Salihi, ''Bugün Irak'ın içinde herkes kendi haklarını koruyabilecek birilerini hissedebiliyor. Örneğin Şiiler İran'ı, Sünniler körfez ülkelerini arkasında hissederken, bizler de artık Türkiye'yi ve Türki cumhuriyetleri arkamızda görmeyi istiyoruz'' diye konuştu.

"HER TÜRKMEN, TÜRKLÜK VARLIĞININ HÜKMÜNÜ YAŞAMIŞTIR"

Irak Türkmenleri'nin hak ve hukuku mazlumiyete uğradığında artık birilerinin çıkıp kendilerine sahip çıkacağını bildiklerini ifade eden Salihi, şunları ifade etti:

''Bundan önceki dönemlerde bizler Türkiye'nin 5. taburu olarak görülüyorduk. Ama artık parlamentonun içinde ciddi bir şekilde Sayın Davutoğlu'nun Kerkük ziyaretini savunduk ve doğru bir karar olduğunu kanıtladık. Bu, bizim siyaset denklemi içinde doğru bir yerde olduğumuzu gösteriyor. Irak Türkmenleri artık siyasi bir unsur olarak Irak'ta temsil edilmeye başlandı. Her Türkmen, Türklük varlığının hükmünü yaşamıştır ve bu sevdayı yaşamaya devam edecektir. Bu muhabbeti, şu an kritik durumda olan bölgemiz ve özellikle Suriye'de olan Türkmenler için duymalıyız.''

"BÖLGEDEKİ TEK ÜRETKEN ÜLKE TÜRKİYE"

AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı ise bölgede bir dirilişin yaşandığına dikkati çekerek, ''1. Dünya Savaşı'nda cetvelle sınırları çizenlere karşı bir diriliş bu. Bölgedeki bütün ülkeler petrol ve doğalgazla ekonomisini yürütürken, bölgedeki tek üreten ve sektörel çeşitliliği olan ülke Türkiye'dir'' ifadelerini kullandı.

Programa Salihi'nin yanı sıra Türkmeneli Partisi Genel Başkanı Riyaz Sarıkahya, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakçı, Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, AK Parti 22. dönem milletvekili Sami Güçlü ile Iraklı Türkmenler katıldı.