Dolar
7.8824
-0.0621%
Euro
9.3334
-0.0492%
Altın
1837.87
0.092%
Borsa
1314.25
0%
G. Altın
466.121
0.1052%
Bitcoin
144160.06
-0.3397%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C

  İşçi kıyafetleri testten geçecek

  Güvenlik ayakkabıları, baret ve emniyet kemeri gibi kişisel koruyucu donanımların güvenliği test edilecek.
  • 26.12.2012 - 21:21
  İşçi kıyafetleri testten geçecek

  İşçi kıyafetleri testten geçecek #1

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, güvenlik ayakkabıları, baret ve emniyet kemeri gibi kişisel koruyucu donanımların güvenliğini test edecek.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Müdürlüğü (İSGÜM) bünyesinde ''Kişisel Koruyucu Donanım Test Laboratuvarı'' kuruldu. Yaklaşık bir ay önce çalışmalarına başlayan laboratuvarın, piyasa gözetim ve denetim sisteminin daha hızlı ve etkin işlemesini, piyasada güvenli ürünlerin bulunmasını sağlaması amaçlanıyor.

  Buna göre, piyasa ve gözetim denetmenleri, işyerlerinde yaptıkları denetimler esnasında, gerekli sağlık ve güvenlik koşullarını sağladığından şüphe ettikleri kişisel koruyucu ve donanımları İSGÜM laboratuvarına gönderecek.

  Güvenlik ayakkabısı, eldiven, koruyucu giysi, gözlük, baret, yüksekten düşmeyi önleyici emniyet kemerleri gibi söz konusu kişisel koruyucu ve donanımlar, uluslararası düzeyde prestij sahibi onaylanmış kuruluşlarda ve test merkezlerinde eğitim almış laboratuvar çalışanları tarafından teste tabi tutulacak. Test sonuçları, belirlenmiş asgari gerekliliklerle karşılaştırıp, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı ''Piyasa Gözetim Ve Denetim Dairesi''ne gönderilecek. Daire, gelen sonuca göre ürünün uygun olup olmadığı hakkında karar verecek ve gerekli mevzuat hükümlerini uygulayacak.

  ÇENE BANTLARI İÇİN KUVVET GERME TESTİ

  Uygulama sırasında uzmanlar tarafından, koruyucu kıyafet ve eldiven testleri, baş koruyucu, yüz ve göz koruyucu, ayak ve bacak koruyucu donanım testleri yapılacak.

  Sağlık ve güvenlik risklerine karşı iş yerlerinde kullanılan koruyucu kıyafet ve eldivenlerin, kopma, delinme, yırtılma, aşınma dayanıklığı, ısıya ve aleve karşı dayanıklığı, su ve hava geçirgenlikleri test edilecek. Yüksek görünürlüğe sahip kıyafetlerin görünürlük miktarları ölçülecek.

  Endüstriyel güvenlik şapkalarına, yüksek ve düşük sıcaklık, şok ve delinmeye karşı direnç testleri yapılacak. Ayrıca bu şapkalarda bulunan çene bantları, germe kuvvetinin tayini için teste tabi tutulacak.

  İşçiler tarafından kullanılan yüz ve göz koruyucu donanımlar için arttırılmış sağlamlık deneyi ve bu donanımların yapıldığı malzemelerin ve yüzeylerin tayini için testler gerçekleştirilecek.

  AYAKKABILAR DARBE TESTİNDEN GEÇECEK

  Laboratuvarda, emniyet, güvenlik ve iş ayakkabıları da test edilecek. Ayakkabılarda bulunan çelik burunların darbe ve sıkıştırma direnci, tabanındaki plakaların delinmeye karşı direnci, topuk bölgesinin enerji emilimi, taban malzemelerinin yapışması ve ayakkabının imalinde kullanılan malzemelerinin kopma, yırtılma ve aşınma direnci ölçülecek.

  Laboratuvarda ayrıca, tam vücut koruyucuları, halat, emniyet kemeri ve dalga emici gibi yüksekten düşmeye karşı kullanılan koruyucu donanımlarının da statik ve dinamik testleri yapılacak.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir