Petrol
110.54
1.31%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.481
4.19%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

  İstanbul'un en büyük mesire alanı Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı yaz aylarıyla birlikte yeniden canlandı.
  • İHA
  • 27.07.2020 - 01:03
  İstanbul'da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı

  Türkiye’nin 81 ili ve 7 bölgesinden esinlenerek, Beykoz Belediyesi ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın imzaladığı protokolle 8 milyon 479 bin metrekarelik bir alanda yapımına başlanan Kanuni Kent Ormanı’nın birinci bölgedeki ilk etabı yeni düzenlemelerle ziyarete açıldı.

  İstanbulluların şehrin ortasında kuş sesleri eşliğinde temiz havada huzur bulacağı, aileleriyle piknik ve spor yaparak keyifli vakit geçirdiği şehir ormanına Beykoz-Ümraniye yolu üzerindeki Küçüksu Caddesi’nden ulaşılıyor.

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne yakınlığıyla Avrupa Yakası ve komşu ilçelere de ulaşım kolaylığı sunan alan şehrin tüm sakinlerini doğaya ve ailecek mutlu anlara çağırıyor.

  İstanbul da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı #1

  11 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YOLU

  Ziyaretçileri yeşil ve bakımlı ortamıyla karşılayan mesirenin ilk etabında suni bir gölet, ormanda gezinti ve koşu imkanı sunan toplamda yaklaşık 11 kilometre uzunluğunda yürüyüş parkuru, 4 bin 400 metre bisiklet yolu ve parkı, piknik alanları, çocuk oyun grupları, çeşmeler, restoran ve kafeterya bulunuyor.

  İstanbul da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı #2

  DOĞAYA SAYGILI MANGAL

  Aileler için çocuk oyun gruplarının ve piknik masalarını çevresinde hazırlan 7 büyük doğal gazlı mangal ünitesi piknikçilere doğaya saygılı, temiz ve zahmetsiz mangal keyfi sunuyor. Ziyaretçiler yanlarında getirdikleri etleri mangal ünitelerinde görevliler eşliğinde ya da kendileri kolayca pişirebilecek. Ormanda bu üniteler dışında mangal yakılamayacak. Böylece ormanların kabusu olan mangal kazalarının da önüne geçilmiş olacak.

  İstanbul da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı #3

  ATLI SPOR İMKANI

  Açık alanda sporu tercih edenlere koşu, yürüyüş ve bisikletin yanı sıra alternatif spor olanakları da sağlanacak. Bu amaçla ormanda okçuluk, cirit ve atlı kızak gibi geleneksel atçılık sporlarının yapılacağı 4 bin 200 metrekare büyüklüğünde çalışma ve eğitim alanları da hazırlanıyor.

  Beykoz Belediyesi’ne ait gölet manzaralı nikah salonunun da hizmet verdiği şehir ormanının kafeteryası ise nezih ortamıyla çay ve kahve molası vermek isteyenleri ağırlıyor. Büyük, temiz ve yeşil ortamıyla İstanbul’a nefes aldıracak alanda ayrıca 778 araçlık otopark da yer alıyor.

  İstanbul da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı #4

  "KAHVALTI VE PİKNİK İÇİN İDEAL"

  Ailesi ile pikniğe gelen Recep Alemdar, "Burayı yeni öğrendik nikah sarayına gelmiştik oradan görmüştük. Bugün geldik kahvaltı için vallahi gayet iyi herhalde daha tam tespit edilmedi. Çok güzel bir yer" ifadelerini kullandı.

  Köpeğini gezdirmeye gelen Firuzan Yılmaz ise, "Evimiz buraya çok yakın, burayı zaten bize önerenler de oldu. Bir gelip görmek istedik o yüzden böyle bir gezmeye geldik. Daha önce arabayla gelmiştik gayet güzel piknik yapabilecek çok güzel bir yer yapmışlar" şeklinde konuştu.

  Faruk Gündaş ise, "Biz öncelikle Beykoz Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Böyle güzel, vatandaşlara yaşam alanları yaptıkları için. Biz Avcılar’da oturuyoruz ama orada hiç öyle böyle şeyler yok" dedi.

  İstanbul da Kanuni Sultan Süleyman Şehir Ormanı açıldı #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir