Dolar
7.0068
1.564%
Euro
8.2962
1.5993%
Altın
2032.37
0.6412%
Borsa
1083.36
-0.3495%
G. Altın
458.368
2.5578%
Bitcoin
79268.96
1.476%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  İstanbul'un yoğunluğu her şeyi unutturur

  İstanbul'da vatandaşlar her gün yüzlerce eşyasını unutuyor.
  • 22.01.2013 - 16:42
  İstanbul'un yoğunluğu her şeyi unutturur

  İstanbul'un yoğunluğu her şeyi unutturur #1

  Ulaşım araçlarında unutulan eşyalar arasında yok yok. İETT Kayıp Eşya Bürosu'na ulaşan eşyalarda düdüklü tencere, nargile, motosiklet kaskı, en dikkat çekici eşyalar olarak ön plana çıkıyor.

  HER MEVSİM FARKLI EŞYALAR UNUTULUYOR

  İETT Kurumsal İletişim Müdürü Osman Çakır, vatandaşların otobüste, metroda, tramvayda unuttukları bu eşyaların neler olduğunu anlattı. Çakır, “İlginç eşyalar geliyor, mevsimlik olduğunu söyleyebilirim. Yaz aylarında farklı, kış aylarında daha farklı eşyalar unutuluyor. Yazın güneş gözlüğü, kışın ise şemsiye ve hırka tipi eşyalar, ağırlıklı olarak bulunanlar arasında” dedi.

  Düdüklü tencere, mutfak robotu, gibi mutfak eşyalarının yanı sıra, müzik aletleri ve çocuk oyuncaklarının da unutulduğunu belirten Çakır, kayıp eşyaların bir yıl boyunca büroda sahiplerini beklediğini ifade etti.                

  KAYIP EŞYALAR BİR YIL SONRA AÇIK ARTIRIMA ÇIKARILIYOR

  Kayıp eşya bürosunda toplanan eşyalar, her yıl Ocak ayında oluşturulan komisyon tarafından değerlerine göre listelendikten sonra satışa çıkarılıyor. Osman Çakır, “Her yıl ocak ayının gelmesiyle satış komisyonu oluşturulur, komisyon burada bulunan eşyalarla ilgili kamuoyu araştırması yapar ve muhammen bedeli tespit eder, ardından satış işlemi başlatılır. Genel olarak mart ayı içerisinde Karaköy Gar binası içerisinde, 09.00 ila 11.00 arasında satış işlemi gerçekleştirilir." dedi

  YA TOPTAN YA TEK TEK SATILIYOR

  Çakır, eşyaların öncelikle toptan, eğer alıcı çıkmazsa ürün grupları halinde, yine alıcı çıkmazsa tek tek satıldığını belirtti. Satıştan elde edilen gelirin kurum içerisinde Mali Hizmetler Daire Başkanlığı'na gönderildiğini belirten Çakır, gelirin orada da belli bir süre muhafaza edildiğini, bu süre içinde de eşya sahiplerin çıkmaması sonucu kurumun gelirine eklendiğini ifade etti.

  Görüş Bildir