Petrol
91.94
-0.43%
Euro
18.2579
0.07%
Dolar
17.9621
0.27%
Altın
1.02
-0.10%
Borsa
2936
0.79%
Bitcoin
429.507
-0.55%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  İzmir'de bonzai şarkısı yasaklandı

  İzmir'de içinde bonzaiden söz edilen 'elimde patladı bonzai' şarkısı yasaklandı. Yasağa uymayanlara 189 lira para cezası verilecek.
  • 14.11.2014 - 11:24
  İzmir'de bonzai şarkısı yasaklandı

  izmir

  Sentetik uyuşturucu maddesi bonzai ile aynı ismi taşıyan "Elimde patladı bonzai" şarkısının umuma açık yerler ile kapalı ve açık alanlarda yapılan düğün nişan, konser gibi etkinliklerde çalınması yasaklandı.

  YASAĞA UYMAYANLARA YASAL İŞLEM UYGULANACAK

  Son yıllarda birçok gencin ölümüne sebep olan uyuşturucu madde bonzai ile aynı ismi taşıyan şarkıya İzmir Valiliği’nden yasak geldi. Özellikle düğün ve eğlence mekanlarında sıkça çalınan şarkının yasaklanması için bir süredir girişimlerde bulunan İzmir Valiliği kararı ilan edecek. Yasak kararına uymayanlara 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. (3) Maddesi uyarınca yasal işlem yapılacak.

  ŞARKI YAYGINLAŞTIRICI VE ÇAĞRIŞTIRICI İÇERİĞİ NEDENİYLE YASAKLANDI

  İzmir Valisi Mustafa Toprak, “İzmir’de umuma açık yerler ile kapalı ve açık alanlarda yapılan düğünlerde çalınan bonzaiyi çağrıştıracak ‘Elimde patladı bonzai’ isimli şarkının maddenin kullanımını yaygınlaştıracak ve çağrıştıracak içeriği olması üzerine, kanunun valiliğe vermiş olduğu yetki çerçevesinde kamu güvenliğini, esenliğini, toplumun huzurunu sağlama noktasında bir karar aldık. Şarkının umuma açık yerlerde kapalı ve açık alanlarda söylenmesini bize tanınan yetki çerçevesinde yasakladık” dedi.

  Hedeflerinin bonzai ve uyuşturucunun gelmiş olduğu noktada uyuşturucu madde kullanımını özendirecek mahiyetteki tüm katkı sağlayan noktaları ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen İzmir Valisi Mustafa Toprak, oluşan ortak fikirle ‘bonzai’ şarkısının ismiyle ve içeriğiyle insanların ölümüne kadar giden bir noktada çağrıştırma yaptığı kanaatine varıldığını kaydetti.

  “KARARA UYMAMANIN CEZASI 189 TL”

  Yasak kararına uymayanlar konusunda da yasal işlem yapılacağını aktaran Vali Toprak, sözlerine şöyle devam etti: “Kabahatler Kanunu’na göre yani valilik tarafından çıkarılan genelgelere uymamanın cezası şu anda 189 TL civarındadır. Ki bu zaman içerisinde katsayılara bağlı olarak artıyor. Önemli olan para cezasının yüksekliği ya da düşüklüğü değil bu konuda toplumumuzu rahatsız edecek ve toplumdaki çocuklarımızı teşvik edecek özellikteki bir olumsuzluğu gidermektir. Umuyoruz ki toplum bunu algılamış ve farkına varmış olur. Gençlerimizi de bu çağrıştırıcı şarkı ile al benilerden uzak tutmuş oluruz. Rakam çok da önemli değil. Burada önemli olan olumsuz bir algıyı olumlu noktaya getirebilmektir. Çocuklarımızın düşeceği olumsuz koşulları daha iyi şartlarda, daha düzgün ortamlarda hayatını idame ettirmesini gerçekleştirmektir. İfade ettiğim gibi aykırı gelenlere karşı verilebilecek ceza 189 TL’dir.”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir