Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
492.185
2.49%
3ºC
İstanbul
Hafif kar 3 C

  İzmir'de Meryem Ana Evi'nde Türkçe ayin

  Hıristiyan inanışına göre Meryem Ana'nın göğe yükselişi, İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Bülbül Dağı'ndaki ayinle kutlandı
  • 15.08.2012 - 15:27
  İzmir'de Meryem Ana Evi'nde Türkçe ayin

  İzmir de Meryem Ana Evi nde Türkçe ayin #1

  KATOLİK Hıristiyanlar'ın inanışına göre Meryem Ana'nın göğe yükselişi, İzmir'in Selçuk İlçesi'ne bağlı Bülbül Dağı'ndaki ayinle kutlandı. Bu yıl ayinde ilk kez Türkçe olarak dua edildi.

  TURİSTLER DE AYİNE KATILDI

  İzmir başta olmak üzere çevre il ve ilçeler ile Yunanistan'ın Türkiye'ye yakın adalarından gelen yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı özel ayini Türkiye Katolik Episkoposlar Kurulu Başkanı ve İzmir Başpiskoposu Ruggero Franceschini yönetti. İzmir ve Kuşadası limanlarına gemiyle gelen bazı turistlerin de yer aldığı ayinde alan tıklım tıklım dolarken, Meryamana Evi'ne girip dua eden, mum yakan ve panoya dileklerini asanlar uzun kuyruk oluşturdu. Başpiskopos Franceschini, İslam aleminin ramazan ayını kutlayıp, tüm dünya için barış dileğinde bulundu.

  TÜRKÇE VE İNGİLİZCE DUALAR

  Bu yıl ayin Türkçe ve İngilizce olarak yapıldı. Ancak, büyük bölmümünde Türkçe dualar edildi. Başpiskopos Franceschini, Türkçe olarak yaptığı duada, "Cennette parlayan biricik yıldız, semavi lütfunla ruhumu besle, selam selam sana Meryem. Günahkar olmakla sana sığındım. Mesihin nezdinde afımı dile, ebedi hayatta senle birlikte Allah'a tapalım şenlik içinde" dedi.

  AĞIRLIKLI KATILIM ERMENİ VE SÜRYANİLERDEN

  Ayinin bu yıl Türkçe olarak yapılmasının nedenin katılımcıların büyük bölümünün Türkiye'de yaşayan Ermeni ve Süryani olmasından kaynaklandığı belirtildi. Ayinin sonunda dağıtılan önceden kutsanmış ekmek, incir ve üzümler kapışıldı. Ayin, akşam yapılacak tesbih duası ile sona erecek.


  Görüş Bildir