Euro
11.1303
0.94%
Dolar
9.6057
1.32%
Altın
556.18
1.5%
Borsa
1.522
0.17%
Bitcoin
586.254
2.67%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  İzmir'in en büyük fay hattı görüntülendi

  Kırılması halinde 7 büyüklüğünde bir deprem üretme potansiyeli olan 50 kilometre uzunluğundaki İzmir'in en büyük fay hattında inceleme başlatıldı.
  • İHA
  • 24.07.2020 - 17:20
  İzmir'in en büyük fay hattı görüntülendi

  2018 yılında, İzmir’i en çok etkileyen fayların hangi periyotlarla kaç büyüklüğünde deprem ürettiğine dair jeolojik araştırmalar yapılmaya başlandı.

  İzmir’in en büyük fay hattı olan Tuzla fayının geçtiği Menderes’te hendek açan deprem uzmanları, yaklaşık 50 kilometre uzunluğa sahip olan İzmir’in en büyük fay hattının 7 büyüklüğündeki bir depremi üretme potansiyeli olduğunu ortaya çıkardı.

  485 FAYIN GEÇMİŞİ ORTAYA ÇIKARILACAK

  İzmir’de bulunan 4 fayın ardından Tuzla fayı üzerinde çalışmalara başladıklarını söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Sözbilir, “Bu fayla birlikte çalışmalarımızın da sonuna geldik. Tuzla fayı olarak adlandırılan bu fay yaklaşık 50 kilometre uzunlukta. Bu çalışmanın ana amacı, fayların geçmiş dönemlerde ürettikleri depremleri ortaya çıkartmak. Kaç yılda bir, ne kadar büyüklükte bir deprem ortaya çıkardıklarını saptamaya çalışıyoruz. 2023’e kadar Türkiye’deki 485 fayın bu şekilde kesilip geçmişinin ortaya çıkarılması hedefleniyor” dedi.

  İzmir'in en büyük fay hattı görüntülendi VİDEO


  FAY HATTI, GAZİEMİR VE BORNOVADAN GEÇİYOR

  Tuzla fayının İzmir’in en büyük fay hattı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Sözbilir, “Bu fay 7 civarında bir deprem üretebilecek bir fay. Bu fay deniz tarafından Doğanbey’den başlayıp kuzeye doğru Yeniköy, Çatalca, Gaziemir ve Bornova’ya uzanan bir fay. 1992’de 6 büyüklüğündeki Doğanbey depremi bu fay üzerinde gerçekleşti. Bu bölgedeki faylar 500, bin ve 2 bin yılda bir deprem üretiyor. Bu fayın depremi hangi zamanlarda ürettiğine dair bir veri yok elimizde henüz. O veriyi elde edebilmek için çalışıyoruz” diye konuştu.

  FAY HATLARI DOĞAL ETMENLERLE OLUŞUYOR

  Sözbilir, çalışma için fayların kesilmesinin bir tehlike arz etmediğini, depremin insan eliyle değil doğal nedenlerden oluştuğunu da açıkladı.

  İzmir in en büyük fay hattı görüntülendi #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir