İzmirli dolandırıcının son kurbanı sevgilisi oldu

İzmirli dolandırıcının son kurbanı sevgilisi oldu

İzmir'de, cep telefonundan aradığı kişilere kendisini savcı ya da polis olarak tanıtarak 4 kişiyi 28 bin lira dolandıran Bülent Y.'nin son kurbanı bayan arkadaşı Ü.Ö. (51) oldu. Polise yakalanmamak için dolandırdığı kişilere arkadaşı Ü.Ö.'nün banka hesap numarasını veren Bülent Y., bayan arkadaşı Ü.Ö.'yü ise, "Bankaya borcum var. Yüklü miktarda para gelecek senin hesabına yatırsınlar" diye kandırdı.

Erkek arkadaşına inanan Ü.Ö. de banka hesap bilgilerini Bülent Y.'ye verdi. Polislere yakalanmamak için sevgilisini kullanan Bülent Y., telefonda kendisini polis, savcı olarak tanıtarak 4 kişiyi dolandırdı. Dolandırdığı kişilere de durumdan haberi olmayan bayan arkadaşı Ü.Ö.'nün banka hesap numarasını verdi.

Dolandırılan bir vatandaşın durumdan şüphelenerek polise başvurması üzerine düzenlenen operasyonda, bankamatikten parayı çekmeye gelen Ü.Ö. yakalanarak gözaltına alındı. Ü.Ö., erkek arkadaşı Bülent Y.'nin dolandırıcı olduğu ve kendisini de dolandırdığı gerçeğini polislerden öğrendi. Polislere veya bankaların güvenlik kameralarına yakalanmamak için sinsi planını uygulayan Bülent Y., sevgilisi Ü.Ö.'nün hesap numarasını vererek ağna düşürdüğü vatandaşları dolandırmak istedi. Zanlı Bülent Y., geçtiğimiz 8 Ağustos'ta cep telefonundan Mardin'in Mazıdağı ilçesinde yaşayan M.A. (52) isimli vatandaşı arayarak kendisini polis olarak tanıttı. Zanlı Bülent Y., M.A.'ya, "Telefonunuz terör örgütü PKK tarafından kullanılıyor. Operasyon düzenleyeceğiz. Hesabınızdaki tüm parayı koruma altına alıp, operasyondan sonra size geri yatıracağız" dedi. Dolandırıcıya inanan M.A. da hesabındaki 3 bin 200 lira parayı verilen hesap numarasına yatırdı.

ALTINLARINI BOZDURUP DOLANDIRICIYA YOLLADI

Dolandırıcı Bülent Y. aynı gün cep telefonundan Kocaeli'nin Darıca İlçesinde yaşayan M.T. (42) isimli kadını aradı. Kendini savcı olarak tanıtan dolandırıcı, "Cep telefonunuz terör örgütü tarafından kullanılmış. Söylediklerimizi yapmazsanız siz de suçlu sayılacaksınız. Verdiğimiz hesap numarasına hemen para gönderin" dedi. Bülent Y.'ye inanan M.T. adlı kadın, kuyumcudan 5 adet 22 ayar bileziğini 10 bin lira karşılığında bozdurdu ve verilen hesap numarasına yatırdı. Aynı şekilde Hatay'in Erzin ilçesinde yaşayan H.Ö. adlı kişiyi arayan Bülent Y., kendisini Başkomiser Ali olarak tanıttı. Bülent Y., H.Ö.'yü kandırıp para yatırmasını istedi. H.Ö. verilen hesaba 6 bin 500 lira yatırdıktan sonra verilen 17 farklı hat numarasına 3 bin 60 liralık da kontör gönderdi.

BANKALARDAN SİZİN ADINIZA KREDİ ÇEKMİŞLER OYUNU

Dolandırıcı Bülent Y., aynı gün içerisinde dördüncü kurbanı olarak Tekirdağ'da yaşayan F.A. (59) isimli adamı cep telefonundan arayarak kendini polis olarak tanıttı. Bülent Y., "Kimliğinizi kaybetmişsiniz. Kimliğinizi ele geçiren şahıslar sizin adınıza bankalardan kredi çekmişler. Biz şahısları takip ediyoruz. Ancak yardımınıza ihtiyacımız var" dedi. Şahısların yakalanması için operasyon başlatacaklarını söyleyen sahte polis Bülent Y., "Hesabınızdaki tüm parayı koruma altına alacağız. Bu yüzden parayı bizim hesabımıza yatırın, operasyon bittikten sonra size paranızı geri yatıracağız" dedi. Dolandırıcıya inanan F.A. adlı vatandaş, sahtekar Bülent Y.'nin verdiği hesap numarasına 5 bin 400 lira para yatırdı. Bir süre sonra dolandırıldığını anlayan F.A. durumu hemen polise ve banka görevlilerine bildirdi. F.A.'nın hesabına bloke koyuldu. Olacaklardan habersiz olan dolandırıcı Bülent Y.'nin bayan arkadaşı Ü.Ö., hesaba gelen parayı çekmek için Konak'ta bulunan bir bankanın bankamatiğine gitti. Bankamatik hesaba bloke koyulduğu için kartı yuttu. Banka görevlileri durumu polise bildirdi.

ONA İNANDIM VE HESAP NUMARAMI VERDİM

Ü.Ö.'nün kartını almaya geleceğini önceden bilen Asayiş Şube Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, banka şubesinde şüpheli kadını beklemeye başladı. Ü.Ö., kartını almaya geri gelince bankada bekleyen polisler tarafından yakalanarak gözaltına alındı. Gerçeği gözaltına alındıktan sonra öğrenen Ü.Ö., erkek arkadaşı Bülent Y.'nin dolandırıcı olduğunu polislerden öğrendi. Ü.Ö. polise verdiği ilk ifadesinde, "Bülent bana, 'Bankaya borcum var. Yüklü miktarda para gelecek. Senin hesabına yatırsınlar' dedi. Ben de ona inandım ve hesap numaramı verdim" dediği belirtildi, Poliste daha önceden herhangi bir suç kaydı bulunmayan Ü.Ö., gözyaşları arasında adliyeye sevk edildi. Ü.Ö. çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Polis, olaydan sonra kayıplara karışan zanlı Bülent Y.'yi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.