Kadıköy'de Soma madencileri anıldı
İHA

Kadıköy Haldun Taner Sahnesi önünde toplanan yaklaşık 50 kişilik bir grup, Soma’da yaşanan maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciyi andı ve Soma’da yaşana faciayı anlatan bir resim sergisi açtı.

Grup, çalınan alarmın ardından yanlarındaki baretlerle yere, “Soma 301” yazdı, daha sonra bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Kadıköy'de Soma madencileri anıldı

301 KOCAMAN BİR RAKAM

Grup adına basın açıklaması yapan Halkevleri Derneği Genel Başkanı Oya Ersoy, “Soma’da maden ocağında, 301 madencimizi, 301 işçimizi, kardeşimizi, oğlumuzu, babamızı kaybettik. 301 kocaman bir rakam. Sadece bir sayı değil. 301 tane aile yara aldı, ocakları söndü ve hala acısıyla yaşamaya çalışıyor. Bir yıl geçti ve bir yıldır Soma’nın acısı devam ediyor ve Soma’nın acısı asıl sorumlular yargılanana kadar da devam edecek” dedi.

Kadıköy'de Soma madencileri anıldı

Basın açıklamasının ardından grup, yerdeki baretlerin yanına çiçek bıraktı. Çiçek bırakanlar arasında, CHP İstanbul 1.Bölge milletvekili adayı Gamze Akkuş İlgezdi de vardı. Grup daha sonra, Soma’ya gidecek olan 11 kişiyi uğurlayarak dağıldı.