Karadenizli balıkçılar sezonu kapatıyor

C

Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, Karadeniz'de balık azlığından dolayı balıkçıların büyük bir kısmının teknelerini limana çekerek yeni sezon hazırlıklarına başladığını söyledi.

"GELECEK SEZONUN HAZIRLIĞINI YAPIYORLAR"

Karakaş, sezon sonunun yaklaştığını ve avlanan mevsim balıklarının azaldığını söyledi. Balıkçıların çoğunlukla denizden umduklarını bulamadıklarını anlatan Karakaş, "Tezgahlarda gördüğümüz 4-5 çeşit kültür balığı bunun işareti. Artık sezon sonuna yaklaşılırken balıkçılarımız yavaş yavaş teknelerini limana çekip, gelecek sezonun hazırlıklarını yapmaya başladı" dedi.

VATANDAŞ UCUZ BALIK YİYEMEDİ

Vatandaşın yaşanan balık azlığından ötürü ucuz balık yiyemediğini vurgulayan Karakaş, şöyle konuştu: "Şu an istavrit ve levrek, az sayıda da kalkan ve kırlangıç balıkları avlanılmakta. Balıkçılar gelecek sezona hazırlık için teknelerini limana çekmeye başladıkları bu günlerde önümüzdeki av mevsiminden bereketli bir sezon umudundalar. Bu yıl vatandaşlarımız ucuz balık yiyemedi. Balıkçı tezgahlarında istavrit, mezgit ve diğer balık türleri çok yüksek fiyatlardan satılmamaktadır. Hamsi ve çupranın kilogramı 10 lira, mezgit 13 lira, levrek ise tane 10 liradan satılıyor."