Euro
10.1457
-0.15%
Dolar
8.6494
-0.18%
Altın
494.44
0.58%
Borsa
1.385
-0.46%
Bitcoin
369.917
-3.66%
21ºC
İstanbul
Çok bulutlu 21 C

  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı

  Geçtiğimiz günlerde Mersin'de karaya oturan kargo gemisinin içerisinde, 400 ton fuel-oil ile 20 ton hidrolik yağ bulunuyor.
  • İHA
  • 17.01.2019 - 13:02
  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı

  Lübnan’daki alacaklısının açtığı dava nedeniyle haciz işlemi uygulanmasından dolayı, bir yıldan fazla bir süredir Mersin Limanı açıklarında demirli iken, önceki gün saatteki hızı 90 kilometreye varan fırtınada sürüklenerek karaya oturan ’Wardeh’ adlı kargo gemisiyle ilgili çalışmalar sürüyor.

  İÇERİSİNDE 400 TON FUEL-OİL BULUNUYOR

  Atatürk Parkı arkasındaki eski lunaparkın olduğu bölgede, yaklaşık 300 metre mesafede karaya oturan gemiyle ilgili Mersin Liman Başkanlığı ekipleri, bu sabah incelemelerde bulundu. İki botla bölgede keşif yapan ekipler, aynı zamanda içerisinde 400 ton fuel-oil ile 20 ton hidrolik yağ bulunan gemiden, denize sızıntı olup olmadığını kontrol ettiler.

  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı #1

  SIZINTI YAPMIYOR

  Yapılan kontrollerde, soğuk nedeniyle jel kıvamında olan yakıtla ilgili herhangi bir sızıntının olmadığı belirlenirken, geminin çevresine güvenlik amacıyla bariyer serileceği belirtildi.

  SAĞA YATTI

  Ayrıca ilerleyen süreçte dalgıç marifetiyle kuma oturarak sabitlenen geminin durumuna bakılacağı ve batma tehlikesinin olup olmadığının tespit edileceği öğrenildi. Bu arada geminin sağa doğru hafif yan yattığı da belirlendi.

  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı #2

  ACİL SATIŞ KARARI ALINDI

  Öte yandan, haciz işlemi uygulayan Lübnanlı firmanın bugüne kadar gemiyi götürmeye yönelik herhangi bir girişimde bulunmaması ve geminin batma tehlikesinden dolayı Mersin Liman Başkanlığı’nca ilgili kanun maddeleri gereği, acil satış işlemi başlatıldığı öğrenildi. Satış işlemi tamamlanıncaya kadar herhangi bir kurtarma işleminin gerçekleştirilmeyeceği, bu süreç içerisinde geminin güvende tutulmasına yönelik çalışma yapılacağı bildirildi.

  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı #3

  Diğer yandan haciz işleminden dolayı gemide görevli 2 personel, dün askeri helikopter ile gerçekleştirilen operasyonla kurtarılırken, geminin içinin farelerle dolu olduğu, bu nedenle yaşam koşullarına uygun olmadığı da öğrenildi. Geminin, farelerden kurtarılması için acilen ilaçlanması gerektiği ifade edildi.

  Karaya oturan gemi satışa çıkarıldı #4

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir